Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/utwswidn/public_html/include/db.php on line 3

 

 

 

 

MIŁEGO

DNIA

 

==============

 biuro od IX do VI czynne w środy

w godz. 10.00 - 13.00

 


nr konta ŚUTW

97 2030 0045 1110 0000 0140 6120 

 

 

 

 

 

2015

 

V Jubileuszowy Przegląd Piosenki UTW

Niewiarygodne jak ten czas szybko leci. To już 5 edycji Przeglądu za nami! 20 listopada odbył się V Jubileuszowy Przegląd Piosenki Uniwersytetów Trzeciego  Wieku. Z racji jubileuszu, co prawda małego, ale bądź co bądź jubileuszu, charakter tegorocznej imprezy miał dość nietypowy charakter.

 

   więcej   >>> tutaj

 

Spora część fotografii odsłania się po kliknięciu na dowolne z poniższych

 

 

 


 

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

 

Tegoroczne "Gaudeamus" otworzyło dziewiątą już inaugurację roku akademickiego (jak ten czas leci!). Przyznam, że jest mi trochę niezręcznie opisywać to doniosłe wydarzenie, gdyż będąc Prezesem  Świdnickiego UTW, bądź co bądź, muszę się trochę chwalić. Ale  tak naprawdę, to  mam świadomość, że tak świetnie przygotowana impreza to przede wszystkim praca i zasługa wielu ludzi.

Ale od początku.

                                                     aby przeczytać  więcej kliknij   >>> tutaj

 

 Galeria zdjęć odsłania się po kliknięciu na dowolne z poniższych zdjęć

 

 

Tak jak uprzedzałem, relacja z inauguracji  jest trochę spóźniona. Wynikało to z konieczności wykonania bardzo dużej  fizycznej (pisanie) i koncepcyjnej (zdecydowanie trudniejszej) pracy. Ale nie narzekam, bo dzięki niej nabyłem wiele nowych umiejętności. Ponadto bardzo pragnąłem zrobić miłą, mam nadzieję, niespodziankę wszystkim, a zwłaszcza Tereni i całej grupie teatralnej. Ich występ bowiem sprawił, że do tej pory na myśl o nim uśmiecham się  lub wzruszam (ot, tak na zmianę)

 

Niespodzianka znajduje się pod poniższym linkiem 

 

https://www.youtube.com/watch?v=MD1P1fPnq-Y

 

Pozdrawiam 

Janek


 

Podróż sentymentalna  - Wilno - 24-28.09.2015

 

      To była sentymentalna podróż. Część grupy podróżującej do Wilna jechała, aby oprócz zwiedzania miasta, spotkać się tutaj z rodziną i krewnymi. Tam są ich korzenie. Wzruszenie udzielało się wszystkim, zwłaszcza gdy staliśmy nad grobem matki i serca Józefa Piłsudskiego. Nie opuszczało nas, kiedy odwiedzaliśmy dzieci ze szkoły w Jęczmieniszkach i  Trokach. Wszędzie niezwykle serdecznie nas witano,      a występy uczniów tych szkół dały nam odczuć, jak mocna jest więź Polonii z Ojczyzną.

      Wyjazd do Pikieliszek - letniej rezydencji marszałka Józefa Piłsudskiego, na dożynki regionalne                   i spotkanie przedstawicieli władz Ambasady RP na Litwie oraz pani Marii Rekść - mera Wilna, łącznie z Polakami mieszkającymi w zaprzyjaźnionym okręgu, były niezapomniane. Nasi gospodarze przeszli samych siebie, otaczając nas staropolską gościnnością.

       Wilno - zachwyt nad tym miastem był ogromny. To miasto ma duszę. Choć jest po części nowoczesne, to przede wszystkim nasycone duchem przeszłości. W Wilnie jest ponad 40 kościołów. Różnorodność wież       i kopuł jest niesamowita. Część kościołów została odrestaurowana i piękno tych wnętrz każdego zachwyca. Pozostałe mają w sobie tę magię przeszłości, która przypomina nam minioną epokę. Kaplica Ostrobramska mieści, uznawany za cudowny, obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, a jego kult sięga XVII wieku. Ostra Brama stała się miejscem pielgrzymek wiernych z Polski i Litwy. Uznana została za jedno z najważniejszych sanktuariów.

       Wileńska Starówka została wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

       Na dalszej drodze był przed nami Kierniów - pierwsza stolica Litwy. Następnie - przejazd do geograficznego środka Europy, pamiątkowe zdjęcia i certyfikat.

      Zamek w Trokach - pięknie  położony na wyspie - to dawna rezydencja Wielkiego Księcia Witolda.               W pięknej scenerii odbyliśmy wycieczkę statkiem wokół wyspy.

      Na koniec pojechaliśmy do miejscowości Studnienicze. Tam, na wyspie, jest sanktuarium, gdzie na pielgrzymce przebywał Jan Paweł II.

      Wracaliśmy do Świdnicy zintegrowani i bardzo zadowoleni z przeżycia wspaniałej przygody.

 

Tym wierszem wpisaliśmy się do  księgi pamięci w szkole w Jęczmieniszkach;

 

Litwo - Ojczyzno Wieszcza

Ty jesteś jeszcze lepsza,

Niż mówił nam poeta.

Ty jesteś jak podnieta,

Jak wyśnione marzenie

Jak wiosny pierwsze tchnienie.

Cudowna i bogata

I taka cała w kwiatach.

A my, przyjezdni goście,

Czujemy się radośnie,

Bo mamy w swej pamięci

Obrazy z lat dziecięcych,

Gdy wiersze Mickiewicza,

Rumieniły nam lica!

                                                   Wanda Karaśkiewicz

 

 Aby zobaczyć całą galerię, wystarczy kliknąć na dowolne zdjęcie

 

 


 

Nasi w Obywatelskim  Parlamencie Seniorów

 Kontynuując inicjatywę komisji UE, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów, jako krajowe forum osób starszych, wczoraj w gmachu Sejmu RP odbył się Inauguracyjny Obywatelski Parlament Seniorów. Posiedzenie pod przewodnictwem posła Michała Szczerby z udziałem ministrów i parlamentarzystów, pod honorowym patronatem Marszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej rozpoczęła premier rządu p. Ewa Kopacz.

   Wśród 460 delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów znaleźli się reprezentanci naszego UTW : Krystyna Lasek, Marian Wilczyński i Anna Kundzicz.

 

 

 


 

Zakończenie roku - "Raj" - 17.06.2015

 

       Udany rok pracy wymaga godnego zakończenia. Miniony rok akademicki, to kolejny dobry rok dla Uniwersytetu jako całego stowarzyszenia, ale również indywidualnie dla wielu z nas. W ciągu roku zajęć odnosiliśmy bowiem swoje mniejsze i większe sukcesy, poczyniliśmy postępy w wielu dziedzinach aktywności, a jeżeli coś nam się nie udało, to było tylko siłą napędową do bardziej wytężonej pracy.

        17 czerwca to dzień, w którym jak dzieci i młodzież, chcieliśmy wykrzyczeć: Huuurrraa! Wreszcie wakacje!!! To dzień świetnej zabawy, śpiewów i szalonych tańców.

Przytulny i niezwykle urokliwy "Raj" w Słotwinie zgromadził prawie 100 tryskających humorem i żądnych zabawy osób. A zabawa była niesamowita!

        Było superowe jedzonko (mniam, mniam!) no i różnorakie napoje: gorące, chłodzące i rozgrzewające ciało i ducha. 

 

Na początek pozakulinarnego programu, Wandzia Karaśkiewicz w swoich rymach zdemaskowała nas wszystkich i prosto w oczy zarecytowała swój wiersz pt. "Jacy jesteśmy".

 

Gdyby ktoś tego nie wiedział, może sobie ten wiersz przeczytać, klikając >>> tutaj

 

         Grupa wokalna, w okrojonym składzie, przygotowała 2 małe niespodzianki, wykonując wiązankę przebojów greckich (świetny debiut solowy Eli Lisaj-Orskiej) oraz włoską "Lasciate mi cantare" (do dziś nie wiem dlaczego, choć umiałem dobrze tekst na pamięć, nie potrafiłem prawidłowo zacząć zwrotki. Może to te napoje?...)  Tak czy inaczej, piosenki te porwały wszystkich do tańca i wtórowania refrenów.

        Największym hiciorem było zbiorowe tańczenie zumby. Było to możliwe dzięki Beacie Rejek - instruktorce zumby i pilatesu - która dosłownie znalazła czas między swoimi zajęciami, aby do nas przyjechać. Po takiej promocji, Beata na pewno będzie miała o wiele liczniejsze grupy. Beata była niesamowita, bo nie tylko czadowo poprowadziła taniec całej kilkudziesięcioosobowej grupy, to jeszcze na dodatek wciagnęła w to mnie i to na "scenie"! Jak pomyślę o tym to... o matko!!  

        "Wyginam śmiało ciało" to najlepszy sposób na oddanie tego, co działo się potem. Szalona dyskoteka  (nie jakieś tam pląsu, pląsu 2 na 1)  z przygotowaną przeze mnie muzyką  pokazała, że słuchaczom Świdnickiego UTW należy czym prędzej zweryfikować ich uprawnienia do legitymacji emeryta. Na "parkiecie' szaleli bowiem nie seniorzy, ale ludzie o wprost niespożytych, jak młodzież siłach! Jak sobie przypomnę, to już tęsknię za kolejną okazją!

Dodać należy, że do nagłośnienia posłużył nasz własny, uniwersytecki sprzęt.

        Na zakończenie, jako Prezes Świdnickiego UTW, ale też jako zwykły uczestnik, pragnę serdecznie podziękować Basi Dębskiej i Wandzi Jarosińskiej  za ogromny trud organizacyjny. Basiu, Wandziu kłaniam sie Wam z wdzięcznością i w imieniu wszystkich składam Wam wielkie wyrazy uznania. Dziękuję także wszystkim, którzy piekli ciasta, kisili ogórki, zrobili pyszny smalec i smaczne sałatki. 

Teraz czas na wakacyjną labę (pamiętajmy o aktywnym wypoczynku). Do zobaczenia na nastęopnej zabawie, a wcześniej na inauguracji nowego roku akademickiego.

Wszystkim życzę wiele słońca na niebie i żaru w sercu!

 

 Jan Starek -  Prezes Świdnickiego  UTW

 

Spora część zdjęć znajuje się w galerii (kliknij na dowolne z poniższych)

 

 


 

Uniwersjada -  Wałbrzych 13.06.2015

 W sobotę 13 czerwca na wałbrzyskim stadionie odbyła się kolejna Uniwersjada Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Bardzo upalna pogoda nie była sprzymierzeńcem zawodników, ale seniorzy nie raz juz udowodnili, że żadne warunki im nie straszne.

Na początek kilka informacji statystycznych:

W Uniwersjadzie wziąło udział niestety tylko 5 uniwersytetów. W tym miejscu nie mogę powstrzymać się od pewnej smotno-denerwującej refleksji. Otóż coraz bardziej nabieram przekonania, że idea integracji wuniwersytetów z regionu słąbnie, zanika i jakoś się rozłazi. Nie mogę wprost pojąć, jak to się dzieje, że włądze UTW z całego regionu spotykają się, dobrowolnie przyjmują  uzgodniony harmonnogram wspólnych imprez, a potem zapominają o tym, lekceważą to, za czym głosowały i lekko się  z tego wymigują i nie biorą udziału. Przypomnę najbardziej jaskrawy przykład tj. I Rajd Gwiazisty na Wielką Sowę. A przecież chodzi o popularyrację  aktywności ruchowej, a skoro tak to Uniwersjada powinna być regionalnym świętem sportu. Ale dość tych narzekań. Dodam tylko, że będę podejmował działania w celu naprawienia i uporządkowania tej sytuacji, tym bardziej, że  razem z Krysią Lasek byliśmy inicjatorami tej właśnie intergracji. 

Całe zawody (tradycyjnie) wygrał UTW z Żarowa. My zajęliśmy bardzo dobre III miejsce. Jak by nie było - też na podium!

Indywidualnie nasze sukcesy były następujące:

 • Jola Ćwieczkowska zajęła III w pływaniu
 • Krysia Lasek, po imponującej dogrywce, zajęła III miejsce w rzutach woreczkami
 • Jasia Rogowska zajęła III miejsce w slalomie hokejowym
 • Marian Wilczyński zajął 2 razy III miejsce: w przenoszeniu piłek (nie przeszkodziły mu nawet odniesione rany) oraz w marszu nordic walking (w niezapomnianym stylu)
Gratulujemy!
A oto cały skąłn naszej reprezentacji:
 1. Joanna Chruściel
 2. Jolanta Ćwieczkowska
 3. Maria Jaksz
 4. Krystyna Lasek
 5. Halina Makarowska
 6. Stanisława Mareczko 
 7. Mirosława Piątek
 8. Janina Rogowska
 9. Zofia Serwa
 10. Romana Soja
 11. Bożena Szymkiewicz
 12. Helena Wilczyńska
 13. Jan Starek
 14. Marian Wilczyński
 15. Ryszard Wróblewski
Bez przesady dodam, że wszyscy byli świetni i naprawdę dali z siebie wszystko. I wszyscy są zwycięzcami! Jak to możliwe? Otóż poza konkurencjami wymyślonymi i prowadzonymi przez organizatorów, była jeszcze jedna, wg mnie najważniejsza. To walka z bólami mięśni, brakiem tchu, upałem, pokonywanie własnych słabości, które pojawiały się nie wiadomo skąd.
Podam tylko kilka przykładów:
- Marysia Jaksz połowę dystansu płynęła zmagając się z bolesnym skurczem mięśni
- Bożenka Szymkiewicz dała z siebie więcej niż wszystko i  przeszła swój dystans w nordic walking niezwykle dzielnie. Ile ją to kosztowało można zobaczyć na zdjęciach.
- Marian Wilczyński tuż po starcie z piłkami boleśnie przewrócił się na asfalcie ale nie poddał się. Po opatrzeniu ran wystarował ponownie wzbudzjąc powszechny szacunek i uznanie. Jak się okazało, był to udany bieg po miejsce na podium.
- Krysia Lasek, z kolanem ściśniętym różnymi opaskami i  nasączonym przeciwbólowymi maściami  bandażem (nawet sobie nie wyobrażacie, jak często znosi ból trudny do zniesienia), wychodziła po każdego  z naszych zadowodników w nordic walking na ok. 100 m przed metą i dorównując mu tempa, motywowała go, dopingowała, podtrzymywała na duchu. (na zdjęciach)

Wszystkim  należą się złowa uznania. 

Generalnie można powiedzieć tak:
Było fajnie. Bawiliśmy się świetnie. Ocena za organizację 3+.
I jeden oczywisty wniosek: tak jak uniwersjade organizuje Świdnicki UTW - nie organizuje żaden!

Galeria zdjęć, jak zwykle, odsłania się po kliknięciu na dowplne z poniższych

 

 


 

I Rajd Gwiaździsty UTW - Wielka Sowa 2015

 

W tym roku doszedł do skutku (częściowo) I Marsz Gwiaździsty Uniwersytetów Trzeciego  Wieku na Wielką Sowę. Przypomnę, że w ubiegłym roku, ze wzglądu na bardzo duże upały i w trosce o  bezpieczeństwo uczestników, musieliśmy rajd odwołać.

Napisałem wyżej, że doszedł do skutku częściowo, bo niestety ta "gwiazda" miała tylko 1 (słownie: jeden) promień, bo grupa świdnicka reprezentowała  Swidnicki UTW i wszystkie pozostałe. 

Swoją drogą jest trochę przykro i trochę niepoważnie, że nie realizuje sie tego, co się samemu uzgadniało i wpisało do kalendarza wspólnych imprez. Ale cóż! Nie zamierzam więcej ani narzekać, ani dalej nad tym się rozwodzić. Kończąc ten wątek powiem tyle: niech żałują wszyscy, którzy nie byli !!!

A jest czego  żałować, bo rajd był niesamowity!

Ze Świdnicy wyjechało nas 27 osób - były humory, kijki, kielbaski i inne smakołyki  no i coś do picia (np. herbata) no i oczywiście gitara.  Z gitarą, juz przed rajdem, były dwa spotkania. Na szczycie miał byc przecież konkurs na piosenkę turystyczną. 

Pogoda nam była dodatkową nagrodą - było naprawdę przyjemnie czyli w miarę słoneczenie ciepło ale nie za bardzo - w sam raz na rajd.

Cała grupa miała przygotowane wcześniej teksty do śpiewania (które mamy w planie uzupełniać)

Na podejściu byłam jedna próba, a na szczycie mały koncert.

Największe jednak granie i śpiwanie było w schronisku. Tyle piosenek i  to w wykonaniu dwugłosowym, a niektóre z choreogradią (dowód na zdjąciach), mury tego schniniska nie słyszały.

Słowa podziękowamia należą się Marysi Jaksz za trud organizacyjny. marysia jak zwykle spisała się na medal.

Ja chciałbym wszystkim podziękować za piękne wrażenia, wspólne przeżycia i cału naprawdę piękny rajd.

Dziekuję, że dane  mi było akompaniować do Waszego naorawdę pięknego śpiewu. To była dla mnie naprawdę wielka przyjemność.  Cieszę się również, ż eziarnoo wspólnego spiewania zostało zasiane i mam nadzieję na kolejne spotkania.

W galerii zamieszczam trochę fotografii, które można zobaczyć, klikając na dowolne z poniższych zdjęćWszystkie pozostałe zdjęcia zamieszczam pod poniższym linkiem. Myślę, że każdy wie jak ściągać je na swój komputer 

https://www.dropbox.com/sh/fe9e5lg85f597y4/AACgD7LTsR6SaVR-0ki4wpEja?dl=0


Ja tymczasem żegnam sie z Wami, rajdowo i śpiewnie Was pozdrawiam

Janek


 

Konferencja naukowa w Krzyżowej - 14.05.2015

 

     W dniu 14 maja 2015r. w Krzyżowej odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa, pod niezmiernie ważnym w obliczu  starzejącego się społeczeństwa, hasłem:

WSPÓŁCZESNE WYZWANIA GERONTOLOGII-PODEJŚCIE HOLISTYCZNE  

Organizatorem Konferencji była Społeczna Akademia Nauk Wydział w  Świdnicy, a partnerami:

 

 • Świdnicki Uniwersytet Trzeciego  Wieku, który reprezentowała Pani Krystyna Lasek 
 • Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy
 • Krajowa Izba Gospodarcza 
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka we Wrocławiu

 

     Wykładowcami na Konferencji byli profesorowie oraz doktorzy:

 • wyższych uczelni z Wrocławia,  Opola, Bydgoszczy, Warszawy,   Siedlec, Zielonej Góry
 • Społecznej Akademii Nauk z Łodzi, Warszawy, Świdnicy, 
 • AWF-u z Wrocławia,
 • Szkoły Policealnej Medycznej we Wrocławiu
 • Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka we Wrocławiu

Tematyka wykładów była różnorodna, ponieważ gerontologia to nauka o biologicznych przyczynach i skutkach starzenia się człowieka.

Podejście holistyczne natomiast (z j. greckiego  holos - całość) polega na widzeniu człowieka jako niepodzielną całość.  Trafnie określa je hinduskie przysłowie, które mówi, że:

„Człowiek jest jak Dom o czterech pokojach: jest pokój ciała, pokój umysłu, pokój emocji i pokój ducha.”

Cytując słowa Pani dr Walentyny Wnuk:

„-Te wszystkie cztery pokoje są niezbędne by dom był pełny, kompletny. 

  Gdy jeden pokój zamkniemy lub będzie stał pusty-wpłynie to  od razu na wszystkie inne pokoje i w sumie na cały Dom. Tym domem jest człowiek- w którym jest miejsce dla tego jak wygląda, jak się zachowuje, jak myśli co czuje i w co wierzy.

Istnieje silny związek między umysłem, psychiką, ciałem i życiem duchowym. Holistyczne podejście do człowieka także w zakresie jego leczenia obejmuje właśnie  troskę o niego w wymiarze fizycznym, emocjonalnym, społecznym i duchowym. 

Już Hipokrates twierdził, że samopoczucie ma ogromny wpływ na ogólny stan organizmu, czyli zdrowie. Dlatego pracując nad sobą możemy w znacznym stopniu wpływać na stan zdrowia nadając mu właściwy kierunek i sens.

     Jeśli chcesz w sposób holistyczny zadbać o zdrowie, to przemyśl poniższe zasady:

 1. Wzięcie odpowiedzialności za swoje zdrowie.
 2. Szukanie przyczyny dolegliwości.
 3. Pozytywne myślenie.
 4. Zasada wyjątkowości jednostki.

W programie konferencji omówiono m .in.

 

 • Następstwa zmian demograficznych w wielowymiarowej perspektywie
 • Warunki pozytywnego starzenia się
 • Medycyna a problemy starzejącego się społeczeństwa
 • Aktywizowanie i wspieranie warunkiem zdrowego starzenia się
 • Instytucje i społeczeństwo, a przeciwdziałanie wykluczeniu ze względu na  starość.

 

     Temat podsumowujący to:

     Starzejące się społeczeństwo wspólnym wyzwaniem dla nauki i praktyki.

     Każdy z uczestników konferencji mógł wybrać interesującą go tematykę, uczestniczyć w wykładach oraz wziąć udział w dyskusji.  Wszyscy uczestnicy  konferencji otrzymali materiały dotyczące wykładów, identyfikatory oraz czasopisma.   W Sekretariacie Konferencji czynnie uczestniczyły nasze trzy koleżanki:  Joanna Chruściel, Cecylia Kowalska i Jadwiga Linke służąc pomocą zaproszonym gościom. 

W imieniu Krystyny Lasek pragnę podziękować w. wym. Paniom za sprawność organizacyjną i urok osobisty.

Wśród uczestników Konferencji były również nasze koleżanki z ŚUTW:  Halina Dydycz, Henryka Majewska- Rypuła, Bożena Szymkiewicz, Anna Mikołajczyk, Janina Rogowska.  Każdy z gości otrzymał certyfikat uczestnictwa w Konferencji.

Na zakończenie przedstawiciele  partnerskich instytucji i urzędów podpisali wspólnie list intencyjny.

     Na ręce Pani Krystyny Lasek, Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku jako współorganizator konferencji i inicjator Koalicji otrzymał wyrazy uznania od gości.

 

Kliknij na dowolne zdjęcie, a odsłoni się cała galeria


 

III Marsz  Nordic Walking Studentów  UTW 2015


W sobotę 9 maja, spora grupa miłośników, nie tylko marszów nordic walking, ale i aktywności ruchowej w ogóle, wzięła udział w  III Marszu Nordic Walking Studentów UTW.

Honorowy patronat nad tą ogólnpolską imprezą objął Minister Pracy i Polityki Społecznej pan Władysław Kosiniak - Kamysz.

Kijkowicze wyruszyli spod TESCO przy ul. Strzregomskiej do Bagieńca.

Jako piszący te słowa wierzę, że wszyscy rzeczywiście maszerowali, bo żadne z otrzymanych zdjęć tego faktu nie potwierdza (to oczywiście żart) 

W Bagieńcu, na Chocholej łące, był  oczywiście chochoł  i to czego im szczerze zazdroszczę, czyli fajna zabawa, zapewne pyszne jedzonko  i coś tam jeszcze.


Kliknij na dowolne zdjęcie, a zobaczysz całą galerię  (dzięki Ani Kundzicz)

 


J.S. 


  

Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze - 22.04.2015

 

        Jak mawiali starożytni Rzymianie "finis coronat opus" (koniec wieńczy dzieło). I tak 22 kwietnia nastał czas, kiedy Zarząd winien rozliczyć się z działalności w minionej kadencji, pochwalić się dokonaniami, ale i przeprosić za niedociągnięcia, a więc dzień Walnego Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego Członków ŚUTW.

Sala konferencyjna Centrum wypełniona była po brzegi. W zebraniu wzięło udział 101 członków. Wizualnie to dużo, ale trzeba pamiętać, że to i tak mniej niż połowa członków. Aktywizacja tych ciągle nieobecnych będzie, od początku nowego roku akademickiego,  przedmiotem moich usilnych zabiegów.

Jak zwykle tego typu zebranie ma swoje procedury, a w jego efekcie powstaje wiele bardzo ważnych dokumentów. Ale ich miejsce jest gdzie indziej. Tutaj jest  miejsce na bardziej osobistą refleksję.

        Otóż wydaje mi się, że całe zebranie było zdominowane przez 2 wydarzenia.

Pierwsze, to pożegnanie się Krysi Lasek z funkcją Prezesa ŚUTW. Nikt sobie  nie wyobrażał,  że taki moment może w ogóle nastąpić. Przecież samonarzucające się skojarzenie: Krystyna = Uniwersytet, było i jest tak samo oczywiste jak to, że po nocy nastaje dzień. A jednak. Jak wiadomo, jest to efekt jej osobistej decycji, do której miała pełne prawo  i którą, niezależnie od tego, co byśmy chcieli - winniśmy całkowicie  uszanować. Nie powinno więc dziwić nikogo, że ta część zebrania miała charakter podniosły, sentymentalny, że nie zabrakło w niej ciepłych słów wdzięczności... i łez.

Wszyscy wiedzą, co Krystyna zrobiła dla świdnickich seniorów i dla Uniwersytetu. Nie tylko go stworzyła, ale i wzniosła na wyżyny organizacyjne i merytoryczne. Jak wówczas ze ściśniętym od wzruszenia gardłem powiedziałem, "teraz my, idąc tą wytyczoną drogą, będziemy każdego dnia starali się dorastać do tego poziomu".

Było więc wiele, z serca płynących słów, kwiatów , a nawet specjalnie napisany wiersz naszej uniwersytetckiej poetki - Wandzi Karaśkiewicz - pięknie zarecytowany razem z Marianem Wilczyńskim.

 

Cały wiersz znajduje się >>> tutaj

 

Następnie Krystyna Lasek  jako, niestety, ustępujący Prezes ŚUTW złożyła podziękowania członkom dotychczasowgo Zarządu oraz Liderom, wręczając każdemu miły upominek.

        Drugim wydarzeniem, choć o zupełnie innym charakterze, ale wywołującym wiele dyskusji i emocji zarówno przed, w trakcie jak i po, były wybory nowego Prezesa ŚUTW i nowego Zarządu. Tak zdecydowały głosy większości, że to ja  mam zaszczyt pełnić tę służebną funkcję.

Dlatego pragnę jeszcze raz podziękować Krysi Lasek za obdarzenie mnie zaufaniem i zarekomendowanie do tej funkcji. Dziękuję  serdecznie tym, którzy również takie zaufanie mi okazali, oddając na mnie swój głos.

Oczywiście aktualne pozostaje przysłowie mówiące, że "jeszcze się taki nie narodził... i  dlatego też oświadczam: nie mam zamiaru tego zmieniać! Nie będę więc zabiegał o lubienie przez wszystkich i ich zadowolenie, bo to absolutnie nie jest najważniejsze. Najważniesze jest bowiem nasze wspólne dobro - nasz Uniwersytet. Dla realizacji tego celu chcę poświęcać moją wiedzę, moje umiejętności, mój czas i  serce.  Ze wszystkimi, którzy chcą współdziałać ze mną dla dobra Uniwersytetu będzie mi zawsze po drodze i zawsze mogą oni liczyć na moją otwartośc i na moje pełne wsparcie. 

        Serdecznie dziękuję Wam - członkom nowego Zarządu - za przyjęcie mojego zaproszenia do pracy w Zarządzie  i współpracy ze mną  oraz  szczerze gratuluję wyboru. Zgłaszając Wasze kandydatury miałem nadzieję na bardzo dobrą współpracę, a teraz, obserwując wasze dotychczasowe zaangażowanie  i  duże kompetencje, jestem całkowicie przekonany, że dla Uniwersytetu będzie to dobra kadencja. 

Dziękując jeszcze raz za zaufanie, zapraszam wszystkich do współpracy. 

Jan Starek - Prezes Świdnickiego  Uniwersytetu  Trzeciego  Wieku

 

Zdjęcia z zebrania są pod dowolnym z poniższych

 


 

95. urodziny Pana Mikołaja Nowosada - 02.03.2015

 

Kto z nas nie gościł u Pana Mikołaja w jego ogrodzie? Kto z nas nie smakował jego cukierków, o których zawsze pamięta? Kto z nas nie dostał od niego zdjęcia? Dzisiaj  wszyscy Ci, którzy  chcieli odpowiedzieć na tę życzliwość, niezwykłą gościnność pana Mikołaja, ale także ci, którzy po prostu chcieli złożyć życzenia Pierwszemu Seniorowi Świdnickiego UTW (legitymacja nr 1), przyszli na Jego 95 urodziny, by mu powiedzieć: "dziękuję" i  zaśpiewać "200 lat".

Uroczystość była rzeczywiście niezwykła (niech żałują ci, których nie było!). 

Już samo wejście było mocne, kiedy to Pan Mikołaj wśród braw został wprowadzony przez Prezes Krystynę Lasek. Ona to w imieniu wszystkich przywitała dostojnego Jubilata oraz prowadziła całość imprezy. Pan Mikołaj nie skrywał wielkiego wzruszenia, zaresztą, jak wynika z naszych informacji, już od kilku dni bardzo to przeżywał. 

Scenariusz uroczystości był bogaty i ciekawy.Wiceprezes Zarządu Marian Wilczyński wyjaśnił wszystkim znaczenie imienia "Mikołaj" oraz przybliżył życiorys Jubilata.

 Był również czas na wspomnienia. Dobrze służyła temu wyświetlana prezentacja  fotofrafii  (i nie tylko) przygotowana przez J. Starka. Pan Mikołaj opowiadał również o swoich pasjach, a więc o ogrodzie, o medycynie naturalnej. Podzielił się także  z zebranymi swoją receptą na długowieczność mówiąc, że najważniejsze są: dr Ruch, dr Dieta i dr Poczucie Humoru. (Chciałoby się powiedzieć: Jakie to proste! Nic dodać nic ująć!). 

Jak na uroczystość urodzinową nie mogło zabraknąć prezentów, kwiatów (bardzo miłe, że każdy z gości miał kwiatka).

Był oczywiście szampan, tort urodzinowy no i oczywiście zaśpiewane gromkie "200 lat".

Dodać trzeba, że specjalnie dobrane śpiewy w wykonaniu części (ze względu na ograniczność miejsca) grupy wokalnej były tym, co budowało niezwykły klimat i charakter tej imprezy. Leszkowi i  wszystkim kochanym dziewczynom należą się słowa uznania. Było naprawdę pięknie!

Była to przemiła uroczystość, która dostojnemu Jubilatowi dała wiele radości i  wzruszeń, a i nam wszystkim uczestniczącym w niej wiele wspaniałych przeżyć.

Panie Mikołaju  - 200 lat !!!

JS

======

Wszystkim tym, którzy zangażowali sie w przygotowanie tej uroczystości i przyczynili się do jej uświetniania składamy serdeczne  podziękowania. 

Ja osobiscie pragnę podziękować Leszkowi Niebudkowi za pomoc w noszeniu, rozkładaniu i składaniu (dość ciężkiego) sprzetu nagłaśniającego.

 

 Aby zobaczyć całą galerię, kliknij  na dowolne zdjęcie poniżej

 

 


 

Spotkanie świąteczno -noworoczne - 20.01.2015

 

Nie wiem czy sprawiły  to świetne opinie  uczestników spotkań  w latach poprzednich (mam nadzieję), czy też  po prostu chcemy sie bardziej integrować (z czego rówbież bardzo się cieszę), ale w tym roku nasze dotychczsowe miejsce, czyli sala cechu Rzemiosł Różnych okazała się zdecydowanie za mała. Dlatego też tegoroczne spotkanie świąteczno-noworoczne odbyło się w sali klubu "Bolko", bo  tam mogło się swobodnie pomieścić aż 120 uczestników biesiady. 

Spotkanie otworzyła Ewa Sobolewska, która ze swoim zespołem  świetnie to spotkanie zorganizowała. Nie sposób nie wyrazić słów wielkiego uznania dla Ewy i wszystkich zaangażowanych w przygotowanie imprezy - DZIĘKUJEMY!

Pani Prezes Krystyna Lasek złożyła wszystkim życzenia, ale też  podkreśliła  troskę o poziom organizacyjny oraz o jakość prezentacji artystycznej, gdzie jak  zauważyła, jest ona wynikiem dobrej współpracy grupy wokalno - instrumentalnej oraz grupy teatralnej "UTWorki".Efektem tej współpracy był naprawdę świetny montaż muzyczo-teatralny. 

Na spotkaniu świątecznym nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania.  Jak zwykle akompaniowali: Krystian Przybylski (gitara basowa), Dariusz Zabdyr (gitara akustyczna, śpiew) i Jan Starek (gitara akustyczna, bongosy, śpiew i dyrygowanie). Na podkreślenie zasługuje niewątpliwie fakt, że mieliśmy okazję grać i zaprezentować nasz nowy, własny sprzęt nagłaśniający.  Było to możliwe dzięki ofiarności Ani Kundzicz i jej Męża, wsparcia ze strony Alior Banku a także dzięki wielu zabiegom Krysi Lasek i moim. Udało się! Jeszcze trochę rzeczy potzrebujemy (kilka rzeczy było pożyczonych  z mojego macierzystego zakładu). Tak więc nowi sponsorzy mile widziani!!!

Wspólne śpiewanie było wspaniałe, a "Okarynki, fujareczki", były słyszane zapewne nawet poza Placem Grunwaldzkim.

Między śpiewaniem było także wiele okazji do pogawędek, wspomnień i na zajadanie pysznego jedzonka.  

Muszę przyznać, że trochę obawiałem się, czy  w tak dużej sali, spotkanie nie straci swego charekteru. Ale nie! Nie w Świdnickim UTW!. Naprawdę wszystko było super!! (Dobrze, że spotkanie świąteczne nie przerodziło się w zabawę karnawałową). Nie znaczy, że nie ma czego poprawiać i udoskonalać. Ale to już temat na inne forum.

 

 Aby zobaczyć całą galerię, kliknij  na dowolne zdjęcie poniżej

 

 

 

Pozdrawiam

Janek

 


Nasi partnerzy Strona główna Federacja Zarząd Aktualności Plan zajęć Wycieczki Liderzy Statut Kultura Sprawozdania
 •