Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/utwswidn/public_html/include/db.php on line 3

 

 

 

 

MIŁEGO

DNIA

 

==============

 biuro od IX do VI czynne w środy

w godz. 10.00 - 13.00

 


nr konta ŚUTW

97 2030 0045 1110 0000 0140 6120 

 

 

 

 

 

2017

 

SPOTKANIE AUTORSKIE  WANDY KARAŚKIEWICZ- 08.11.2017

 

Mimozami jesień się zaczyna …
       „Wspomnieniem” - pięknym, nastrojowym wierszem Tuwima, spopularyzowanym przez muzyczną interpretację Czesława Niemena rozpoczęło się ostatnie spotkanie z cyklu obchodów 10-lecia istnienia naszego, świdnickiego UTW.
     To spotkanie, odbyło się w sali wykładowej na ul. Długiej ósmego listopada, miało wyjątkowy charakteri przebiegało w wyjątkowej atmosferze dzięki Wandzie Karaśkiewicz i Jej wierszom.
     Z okazji jubileuszu 10-lecia swej działalności, Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, wydał tomik poezji Wandy, zatytułowany: „Tacy jesteśmy, czyli moje jesienne liście”. Wrzosy i porozrzucane po stołach kolorowe, jesienne liście, gdzie nie gdzie zapalone świeczki, podkreślały nastrój tego autorskiego spotkania.
      Niektóre wiersze zapewne były już znane słuchaczom UTW, bo powstawały z potrzeby chwili, jak chociażby: - „Kijanki”, „Nasze życie w UTW”, bo upamiętniały jakieś ważne chwile, zdarzenia uniwersyteckie: - „Narodziny Grupy Teatralnej”, „Wyprawa po Złote Runo”, czy wreszcie były dedykowane konkretnym osobom: - „Krysi”, „Jankowi”, „Majce” … Odczytane jednak przez autorkę i zaproszonego do wspólnego czytania i recytacji pana Mariusza Kozłowskiego, nabierały dodatkowej barwy i znaczenia.
     Słuchając ich, trudno było uwierzyć, że Erato, Kaliope, czy Euterpe – muzy opiekujące się różnego rodzaju poezją, dopiero parę lat temu „nawiedziły” Wandę. Jak sama skromnie wyznała: „chciałabym móc powiedzieć, że piszę od zawsze, ale tak naprawdę zaczęłam dopiero wtedy, gdy przyszłam do Uniwersytetu Trzeciego Wieku” …
       Chwała Ci za to UTW!
       A Ciebie Wandziu prosimy o więcej takich spotkań autorskich!
O tym, że naprawdę z wielką przyjemnością słuchaliśmy Twoich wierszy, nie trzeba nikogo przekonywać. Długa kolejka po autograf, chcących osobiście Ci pogratulować i podziękować za doznania i wrażenia, była tego dowodem.
       W dalszej części spotkania, Krysia Lasek podsumowała obchody jubileuszowe. Podzieliła się z nami wrażeniami i opiniami jakie na Jej ręce przekazali zaproszeni goście i uczestnicy Gali.
Podziękowała tym wszystkim bez wyjątku, którzy przyczynili się do tego, że pierwszy i najważniejszy dla nas jubileusz wypadł tak wspaniale.
Ostatnim już akcentem spotkania, były kawa, herbata, ciasteczka, lampka wina i rozmowy.

 

Zatem:
DO NASTĘPNEGO JUBILEUSZU!

Teresa Daleszyńska

 

 


GALA JUBILEUSZOWA - 24.10.2017

 

      Od formalnego zaistnienia Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego  Wieku tj. od 1 lutego 2017 minęło 10 lat. Ten piękny jubileusz był okazją do zorganizowania wielu imprez, które rozpoczęły się właśnie 1 lutego, a których kulminacyjnym punktem była Gala Jubileuszowa. Odbyła się ona  w sali teatralnej ŚOK w dniu 24 października 2017 roku.

     Sala główna i balkon były wypełnione po brzegi. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości: pani Beata Moskal - Słaniewska - Prezydent Miasta Świdnicy ze swoim Zastępcą i innymi urzędnikami, pan Zygmunt Worsa - Wiecestarosta Świdnicki z delegacją Starostwa Powiatowego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, delegacje bratnich uniwersytetów trzeciego  wieku. Ale najważniejsi byli jednak Członkowie Świdnickiego UTW, bo to przecież ich jubileusz.

     Program zaczął się od występu grupy teatralnej UTWorki, która w ciekawy, artystyczny sposób przedstawiła  różnorodność działalności Uniwersytetu. Dużo radości wywołały scenki zdziecinniałych seniorów (Marian Wilczyński i Tadeusz Majewski). Oni to w fajny sposób wprowadzili na scenę Krystynę Lasek - p.o. Prezesa ŚUTW. która z kolei poprosiła o pomoc Piotra Bolka i  Jana Starka.   Dodam tylko, że Piotr sparwdzony już jako świetny konferansjer na Przegladach Piosenki UTW, także i tym razem, równie świetnie, poprowadził tę uroczystość.

     Po powitaniu gości i  wszystkich zebranych nastąpiła taka część programu, która w takich okolicznościach być musi, a więc wyróżnienia i podziękowania.

     Na scenę została poproszona Teresa Cora i członkowie UTWorków występujących na X Juwenaliach III Wieku w Warszawie z ogromnym sukcesem w postaci Grand Prix. Teresa został uhonorowana piękną statuetką. Dyplomy  z podziękowaniami otrzymali także wszyscy laureaci. Dodać trzeba, że treści wszystkich dyplomów i  statuetek  to  praca kocepcyjna Krystyny  Lasek, a graficznie opracował  j Jan Starek.

     Takie same statuetki otrzymali również: Anna Kundzicz za wszelką działalność wolontarystyczną na rzecz ŚUTW, Maja Kociuba za organizowanie działalności turystycznej oraz Jan Starek za działalność muzyczną i sukcesy "Jesiennej Gamy".

     Świdnicki UTW ma szczęście do utalentowanych ludzi. Do takich należy niewątliwie Wanda Karaśkiewicz, która od lat ubiera historię ŚUTW w przepiękne, poetyckie strofy. Ale nie tylko, bo Wandzia pisze po prostu o nas, o życiu i o  swoim widzeniu rzeczywistości. Jubileusz 10 - lecia ŚUTW stał się okazją do wydania pierwszego tomiku poezji Wandy Karaślkiewicz, który nosi tytuł  "Tacy jesteśmy czyli moje jesienne liście". Oprawa była godna dzieła, bo na ekranie pojawił się slajd  ze zdjęciem okładki tego tomiku,  a na scenę wyszła  autorka i pan Mariusz Kozłowski z ŚOK. Oboje, przez pieknę recytację przedstawili kilka wierszy. Po tym nastąpiło ofocjalne wręczenie autorce  pamiątkowego egzemplarza tomiku wierszy, przez reprezentującą wydawcę Krystynę Lasek.

     ŚUTW współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami. Mało tego, bez tej wspólpracy nasza działalność byłaby niekiedy niemożliwa, a na pewno bardzo utrudniona. Na podstawie uchwały Zarządu ŚUTW tytuły "Przyjaciela Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku" otrzymali: Urząd Gminy Swidnica, Starostwo Powiatowe, Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy, ŚOK, Maria Skiślewicz, Wojciech Skiślewicz, Walentyna Wnuk oraz Beata Moskal Słaniewska - Prezydent Miasta Świdnicy (szczególnie wyróżniona pięknym kryształowym sercem)

     Doplomami zostali również uhonorowani Liderzy oraz najaktywniejsi Członkowie Uniwersytetu.

    Nie mogło zabrakąć pewnej niespodzianki, chociaż tak naprawdę ten momen był dla wszystkich, co do meritum, oczywisty. Otóż Zarząd postanowił uhonorować za wszelką działalność dla dobra Uniwerstetu Krystynę Lasek. Otrzymała ona przepiekne kryształowe serce z dedykacją oraz gromkie brawa zakończone z serca płynącym "Sto lat".

Kiedy wszystkie delegacje złożyły życzenia i gratulacje, na scenie w pieknych, nowych strojach pojawiła się grupa woklano - instrumentalna "Jesienna Gama" gościnnie wzmocniona akompaniamentem przy fortepianie przez pana Mirosława Jabłońskiego. Treści piosenek wspaniale korespondowały z charakterem uroczystości i  po prostu z życiem.

Ostatnim, ale jakże barwnym i radosnym były występy taneczne podopiecznych Marii Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicza.

Wszystko to można obejrzeć na zdjęciach. wystarczy kliknąć na dowolne  z poniższych

 

 


 

 

INAUGURACJA NOWEGO ROKU AKADEMICKIEGO

  

   Obrzędowość  uniwersytecka rzecz święta. Zgodnie z nią, w dniu 2 października 2017 roku odbyła się uroczystość inauguracyjna nowego roku akadmickego. W tym roku wyjątkowo spotanie było w Centrum przy ul. Długiej w  nie w teatrze, gdyż tam odbędą się główne uroczystości jubileuszowe. Niemniej jednak Zarząd postarał się, aby ta uroczystość miała właściwy charakter.

     Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 mszą św. odprawioną w intencji wszystkich członków naszego Stowarzyszenia w świdnickiej katedrze. Dodam tylko, że koleżanki z grupy biblijnej włączyły się w liturgię Słowa.

     W drugiej części, w sali nr 1 Cenrum pani Prezes Krystyna Lasek otworzyła inaugurację i powitała zebranych. Szczególnie ciepło powitała nowych członków oraz tych starszych, wśród których szzcególnie gorąco  koleżankę Ninę Garaszczuk, która mimo wieku (nie wypominając) i choroby wciąż jest aktywna. Nina też została uhonorowana pismem gratulacyjnym i kwiatami, a następnie zasiadła za stołem prezydialnym.

     Po krótkim przemówieniu Pani Prezes, cała sala gromko odśpiewała tradycyjne "Gaudeamus igitur".

Stałym punktem tego typu uroczystości jest wykład inauguracyjny. Wygłosił go pan Zdzisław Grześkowiak, a tytuł wykładu to "Człowiek wobec wartości".

Po komunikatach był skromny poczęstunek

 

Zdjęcia odsłaniają się po kliknięciu na dowolne  z ponizszych


POLSKO - CZESKA SENIORIADA

    
     16 września 2017r w ramach projektu "Aktywny senior polsko - czeskiego pogranicza" zorganizowana została w Świdnicy Senioriada Sportowa. Projekt miał na celu wykreować wśród seniorów postawy aktywności, otwartości na nowe znajomości, otaczający świat oraz dodać odwagi osobom starszym i zachęcić ICH do zaangażowania się w życie lokalnej społeczności.
     Impreza rozpoczęła się paradą seniorów, którzy przemarszowali z ul. Nauczycielskiej do Rynku, gdzie z przewodnikiem zwiedzali miasto.
     Świdnica gościła seniorów z Nachodu, Czeskiej Skalicy, Trutnowa, Kędzierzyna Koźle i Kłodzka.
Nastepnie na terenie ŚOSiR odbyły się zawody sportowe m.in. gra w kręgle ogrodowe, darta, klepsydra czasu, strzelanie z łuku, toczenie piłek na czas. W wydarzeniu integracyjnym udział wzięli członkowie UTW ze Świdnicy m.in. Mira Piątek, Jola Chruściel, Basia Pietkiewicz, Ela Rogula, Lidzia Grzelczak, Andrzej Jóźwiak, Kazik Deptuła. Andrzej Jóźwiak był rekordzistą w każdej dziedzinie sportu, ale i my dziewczyny wypadłyśmy całkiem dobrze.
     Dzień zakończył się wspólnym poczęstunkiem oraz zabawą przy muzyce.
 
Joanna ChruścielWIELKI SUKCES GRUPY TEATRALNEJ W WARSZAWIE!

     Poniedziałek 19.06.2017 godzina 800, ulica Budowlana, grupa teatralna (z przyległościami) w pełnej gotowości. Stan 20, wszyscy obecni, kartony  z rekwizytami i walizki na chodniku, garderoba już zamknięta, jeszcze tylko ostatnie wyjście do toalety. Podjeżdża autokar, wsiadamy i ... ruszamy do stolicy na  X Juwenalia III Wieku...


Cała relacja autorstwa Teresy Cory znajduje sie >>> tutaj

Wanda Karaśkiewicz, natchniona tym wielkim sukcesem, napisała okolicznściowy wiersz, który jest do przeczytania >>> tutaj

...a  galeria zdjęć wyświetla siż po kliknięciu na dowolne z poniższych

DAWAĆ RADOŚĆ - "JESIENNA GAMA" DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH 21.06.2017

     Po bardzo wzruszającym koncercie kolęd, w ramach świetnej współpracy z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno - Wychowawczym oraz Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy (przy ul. Słobódzkiego) zostaliśmy zaproszeni na wielką imprezę integracyjną dla podopiecznych  z 3 ośrodków, ich rodziców i wielu zaproszonych gości.
     Z radością pragnę dodać, że nasza Lusia czyli Irenka Stefańska  co tydzień czyta tym wdzięcznym słuchaczom bajki i opowiadania. Jest to tym bardziej godne podkreślenia, gdyż wiele zaproszeń do tego działania było kierowanych do innych osób oraz było wiele deklaracji ze stroby innych osób.
Wracając do samej imprezy.
Pogoda była  bardzo ciepła, ale i było gorąco od serdeczności, samych dobrych emocji i uśmiechów.
     Wykonaliśmy ok 10 piosenek, mając co sprawniejszych odbiorców dosłownie 1 metr przed nami. (Wielu innych pensjonariuszmy, ze wzgledu na małą mobioność, słuchało z dalszych miejsc. Piosenki były tak dobrane, żeby uczestnicy mogli włączać się w śpiew, np. śpiewając z nami proste, melodyjne refreny.
To niesamowite, ile jest w nich radości i entuzjazmu.
     Po występie zostaliśmy zaproszeni do udziału w pikniku, smakując wiele pysznych potraw.
     Oczywiście truizmem jest powiedzenie, że dając siebie, swoje serca, otrzymyjemy częstokroć o wiele więcej. Ale tak rzeczywiście jest. Wyszliśmy z imprezy naprawdę ubogaceni i już czekamy na następna okazję.

Galeria zdjęć, autorstwa naszego fotografa - Piotra Bolka - odsłania sie po kliknięciu dowolnego z poniższych


ZAKOŃCZENIE ROKU W "RAJU" - 13.06.2017

     Czas biegnie nieubłaganie. Niedawno była inauguracja roku akademickiego 2016/2017, a już  świętujemy jego zakończenie. Ponad 75 osób postanowiło wzięć udział w imprezie, która już tradycyjnie odbyła się we słotwińskim "Raju".

     Spotkanie otworzyła  Wiceprezes ŚUTW Krystyna Lasek, która przypomniała najwazbiejsze wydarzenia mijającego roku, a osoby z  Zarzadu odpowiedzialnie za różne agendy, w skrócie przedstawili swoje działania.
     Bardzom miiłym i bardzo wesołym (przez perypetie z zapalaniem rac na torcie) było uhonorowanie  jubilatek czyli Władzi Chodorowskiej i Janeczki Kupczak. Nagrody były symboliczne (bo przecież nie o cenę tu chodzi), ale za to smaki były naprawdę świetne.
Krótkim punktem programu było wspólne śpiewanie ( niestety nieudokumentowane). Oczywiście przydały sie śpiewniki,  ale  musimy jeszcze nad tym popracować.

     A potem  oczywiście tańce! A jak to wyglądało można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach.

UNIWERSJADA UTW - 09.06.2017

     Seniorów do sportu i rekreacji nie trzeba specjalnie namawiać. Okazją do przekonania sie o tym była Uniwersjada zorganizowana przez Świdnicki UTW  w roku jubileuszu 10-lecia tego stowarzyszenia. Organizatorzy mieli szczęście do pogody (do wyników nie bardzo). Było naprawdę przyjemnie -  ciepło, ale nie za gorąco.Trzeba przyznać, że wybór miejsca na przeprowadzenie imprezy

     Reprezentację ŚUTW stanowili:


Zbigniew Szumski - kapitan

Maria Starek

Joanna Chruściel

Barbara Pietkiewicz

Halina Dydycz

Helena Wilczyńska

Andrzej Jóźwiak

Ireneusz Szustak

Jan Starek

Aleksander Jaksz


      Konkurencje były raczej na wesoło, ale dość często okazywało się, że z pozoru proste zadania przysparzają zawodnikom sporo trudności. Bywało też tak, że emocje związane z rywalizacją, były czasem w najwyższym stopniu rozgrzane. Do pewnego momentu szło nam bardzo dobrze i po 4 konkurencjach niegościnnie zajmowaliśmy pierwsze miejsce. Niestety w 2 ostatnich konkurencjach zdobyliśmy tylko 3 pkt. W osiągnięciami drużyny w pełni solidaryzowała się Krysia Lasek w zmaganiach Prezesów, której, (przeciwnie do wcześniejszych imprez) tym razem nie wyszło.


     Kolejność  po zakończenieu imprezy była nastepująca:


1. Żarów

2. Nowa Ruda

3. Dzierżoniów

4. Ząbkowice Śląskie

5. Świdnica

6. Wałbrzych (Sudecki UTW)


      Niezależnie od subiektywnych ocen trzeba obiektywnie stwierdzić, że  wszystkim organozatorom należą się niewątpliwie wielskie słowa uznania za wiele, wiele trudu.

     Szkoda, że  takie zawody, nie stały sie okazją do promowania aktywności sportowej  i  rekrezayjnej dla wiekszej liczby kibiców. Warty by o tym na przyszłość pomysleć (oczywiście moim zdaniem)


JanekIII WIOSENNNY RAJD ŚUTW -  ANDRZEJÓWKA 2017

     Tradycyjnie już (trzeci raz) nasz Uniwersytet organizuje wiosenny rajd. Od razu małe ale konieczne uzupełnienie: konkretnie to, świetna w tym ( i nie tylko) działaniu Marysia Jaksz zaorganizowała od A do Z tę imprezę. I jak zawsze wszystko było zrobione jak należy. Nawet pogodę zamówiła, bo rzeczywiście aura nam dopisała - była rajdowa czyli w sam raz.
     36 osób miłujacych aktywność na łonie przyrody wzięło udział w tegoroczznym rajdzie.  Dodam od siebie, że jak na 270 członków i na rangę "rajdu jubileuszowego" to niezbyt imponująca liczba. Ale  zawsze w takich sytuacjach można powiedzieć, że nie ilość się liczy, ale...
     Po dojechaniu do schroniska w Andrzejówce, zdecydowana większość zapaleńców wyruszyła, czasem naprawdę trudną trasą na Rogowiec.
Było naprawdę świetnie. Każdy szedł swoim tempem, z kijkami lub bez, ale za to wszyscy z uśmiechem.
Po odpoczynku i sesji zdjęciowej zeszliśmy do schroniska. Po przerwie regeneracyjnej czyli po obiadku ,(a raczej po dużym obiedzie - szkoda, że zdjęcie z Basią nie wyszło) kawce i dobrym piwku, było sporo śpiewania. Zrobione przeze mnie śpiewniki bardzo się przydały. Nasze spiewanie podobało się nie tylko nam, ale i turystom z Niemiec.
     Podsumowując: świetna organizacja, super pogoda, wspaniała admosfera, cudowne widoki. Ci co nie byli, niech żałują.  Ale kolejna szansa pojawi się już za rok.

Janek

WSPÓŁCZESNE WEZWANIA GERONTOLOGII - PO RAZ DRUGI

24 maja 2017 r. w Krzyżowej odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.''Współczesne wyzwania gerontologii-podejście holistyczne"

     Organizatorem konferencji była Społeczna Akademia nauk w Świdnicy.  W skład komitetu organizacyjnego weszli;

Przewodnicząca: dr Joanna Mesjasz,dr n.med.Ireneusz Skawina,Mgr Halina Wysokińska,Mgr Anna Skawina.

Partnerami:Utw III wieku w Świdnicy oraz Regionalna Koalicja Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się.

     Patronat Konferencji objęli:

-Oddział Dolnośląski Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego,Starosta Powiatu Świdnickiego,Wójt Gminy Świdnica,Rektor Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.
     Założeniem prezentacji było zwrócenie uwagi na konieczność wyjścia poza biomedyczny model kształcenia osób pracujących z osobami starszymi.Wskazano na biologiczne,społeczne, ekonomiczne,kulturowe i duchowe aspekty starzenia się.
Wszyscy uczestnicy konferencji wysłuchali interesujących wykładów lekarzy oraz wykładowców uniwersyteckich.

Gościnnie wystąpiła dr Walentyna Wnuk" Człowiek w pełni-podejście holistyczne"oraz Krystyna Lasek - p.o. Prezes Zarządu ŚUTW w Świdnicy, z tematem "Świdnicki UTW i Regionalna Koalicja Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się"
     Sekretariat konferencyjny z wdziękiem poprowadziły członkinie UTW w Świdnicy w składzie:

Wanda Jarosińska,Halina Dydycz,Mirka Piątek,Joanna Chruściel,Ela Rogula, Krysia Wojtasiewicz, za co osobiście podziękowała koleżankom Krystyna Lasek
 

Joanna Chruściel

 


 

VII PRZEGLĄD PIOSENKI UTW


Tegoroczny  Przegląd  Piosenki Uniwersytetów Trzeciego Wieku można absolutnie trafnie określić jednym słowem – NIESAMOWITY!.
10 maja sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi.  Temat tej edycji – Piosenka filmowa - był interesujący i zapowiadał świetną zabawę
      Tradycyjnie już imprezę rozpoczął  specjalnie dobraną piosenką zespół gospodarzy „Jesienna Gama” . Znana wszystkim piosenka  „Witajcie  w naszej bajce” z „Akademii Pana  Kleksa” świetnie wprowadziła w  tematykę Przeglądu.

 

Pełna relacja znajduje się  >>>tutaj

 

Relację uzupełnia galeria zdjęć, która odsłania się po kliknięciu na dowolne z poniższych


 

V MARSZ NORDIC WALKING - BAGIENIEC 2017

 

 6.05.2017. odbył się coroczny Ogólnopolski Rajd Nordic Walking Studentów UTW Świdnica.   Po godz. 11  ruszyła 17 osobowa grupa starym szlakiem  TESCO - Bagieniec. Z powodu organizowanej w tym samym czasie wycieczki oraz deszczowej pogody ostatnio było nas  trochę mniej. Jednak pogoda dopisała i humory też. Nad jeziorkiem, na polanie chochołowskiej zjedliśmy smacznego pstrąga  z rusztu, a potem były śpiewy i tańce nad jeziorkiem musiały być "kaczuchy". Impreza była świetna i na pewno spotkamy się za rok.

 

Zdjęcia można zobaczyć po kliknięciu na dowolne z poniższych


 UTWorki w trasie

 

Tylko butów żal... O występach grupy teatralnej.

    Kiedyś trupa teatralna wędrowała po kraju za chlebem i oczywiście w poszukiwaniu sławy. My – stypendyści ZUS-u nie musimy kłopotać się o strawę codzienną, ale (jak większość ludzi) jesteśmy spragnieni pochwał i uznania. Może warto się potrudzić – taka myśl zakiełkowała w naszych głowach.
    Nasze  tournée rozpoczęliśmy od listopadowego występu w auli Społecznej Akademii Nauk przy ulicy Franciszkańskiej. Sala była wypełniona po brzegi, zwołano emerytów, rencistów, sprawnych i tych którzy        z trudem wdrapali się na II piętro. Wszystko przebiegało bez zakłóceń, aż do momentu występu Wandy             i Mariana, który miał w imieniu Rappaporta prowadzić dialog z Goldbergiem. Niestety wieść o roli życia naszego kolegi dotarła do sądu, w którym zasiadał on jako ławnik i ... rozprawę przedłużono. Marian nie dotarł na czas. Sytuację uratowała Ewa odczytując tekst. Były brawa, gratulacje, uściski, ale również jakiś niedosyt.
_________________________________________________________________________________________

    23 stycznia poniosło nas do Starego Jaworowa, żeby umilić Babciom i Dziadkom ich święto. To miejsce dla nas bardzo przyjazne, wielokrotnie było nam dane występować tam i wysłuchiwać miłych słów, będących balsamem dla duszy i uszu. Specjalnie dla nas zamontowano scenę, na stołach ustawiono pyszności a                w wazonach kwiaty. Nic tylko występować i oczekiwać na pochwały. Ale i tym razem nie obyło się bez niespodzianek. Wicherkowi, gdy mówił o niebezpiecznych wiatrach ze wschodu smętnie opadł mikrofon umieszczony na statywie. Czyżby siła sugestii, a może działanie osób trzecich? Gdy występowała Wanda, statyw stracił równowagę i musiał być reanimowany. Na szczęście reszta przebiegła bez zakłóceń, występ bardzo się podobał. Byliśmy naprawdę usatysfakcjonowani.
    5 marca zaprzyjaźnieni kierowcy powieźli nas do Milikowic. Tam, dla kobiet spragnionych słowa teatralnego, zaprezentowaliśmy naszą „Prawdę czasu czy ekranu”. Było miło i smacznie dyskretnie rozglądaliśmy się po kątach milikowickiej świetlicy w poszukiwaniu tej, która nas tam przywiodła. I nic pusto, głucho!
    Kolejnym etapem wędrówki był Strzegom, który odwiedziliśmy dwa dni później. Do Centrum Kultury zaprosił nas Związek Emerytów i Rencistów. Na spotkanie przyszło więcej gości niż było zaproszonych. Trzeba było walczyć o krzesła, żeby nasi mieli na czym usiąść. Ale za to po spektaklu – oklaski, uściski, gratulacje. Burmistrz Zbigniew Suchyta dziękował wdzięcznym słowem rymowanym, całował po rękach, rozdawał słodkości i radośnie poklepywał po plecach ( w zależności od zasług). Wreszcie byliśmy dopieszczeni – pani Gienia otoczyła nas troską i serdecznością, panowie akustycy urzekli profesjonalizmem a publiczność wykazała zrozumienie dla naszej potrzeby pochwał.
    Dopełnieniem wędrówki był występ 8 marca w świdnickim teatrze. Prawie połowa grupy teatralnej wzięła udział w widowisku „Być kobietą”. Pod okiem Marii i Wojtka Skiślewiczów dziewczyny tańczyły, prezentowały stroje i wdzięki, a przede wszystkim doskonale bawiły publiczność. Ileż było radości, wybuchów śmiechu, oklasków, wspólnego śpiewania Z widowni co chwilę rozlegało się „Brawo! Brawo!” Nadszedł tak długo oczekiwany moment. Wreszcie przyszła! To był niezapomniany wieczór!
    Następnego dnia opadły emocje, kurz pokrył scenę. Sława? No cóż, jest ulotna. Pewnie pobiegła dalej szukać naiwnych, żeby im zawrócić w głowie. A nam została satysfakcja z dobrze wykonanej teatralnej roboty i ... zdarte buty. Do zobaczenia na trasie.

 


 

MIĘDZYNARODOWY BAL KARNAWAŁOWY

 

     Jak ten czas szybko leci! Dopiero co były święta, a już pora na pożegnanie karnawału.

     21 lutego miał miejsce Miądzynarodowy Bal Karnawałowy. Dlaczego międzynarodowy? Otóż 3 główne organizatorki (Basia Dębska, Wandzia Jarosińska i Krysia Lasek) wymyśliły taką formułę tego balu, że poszczególne, dowolnie dobrane grupy uczestników będą reprazentacjami różnych, wybranych przez siebie, państw i narodów.

     Trzeba przyznać, że nie tylko pomysł był bardzo fajny, to jeszcze jego realizacja była fantastyczna. Już na wejsciu wszystkich witała załoga samolotu w prawdziwych mundurach (niesamowite - skąd one to wzięły !!!) no i oczywiście wszyscy byli poddawani pobieżnej, na szczęście, kontroli osobistej.

     Trzymając się tej konwencji nalezy zauważyć, że na "lotnisku" (w Park-Hotelu) wylądowały reprezentacje: Egiptu, Ukrainy, Romuniii (Romowie),Japonii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych no i oczywiście Polski. Nie sposób nie docenić pomysłowości gości. Wszystkie grupy były świetnie przebrane, ucharakteryzowane. Naprawdę  robiło to ogromne wrażenie.

    Niespodzianką były również pokazy i nauka tańców narodowych. W tym punkcie nieoceniony był jak zwykle Wojciech Skiślewicz.

      Oczywiście nie zabrakło również dobrego jadła i muzyki. Wszystko to sprawiło, że bal był naprawdę wspaniały.

 

     Tę wspaniałość obrazują zdjęcia, które odsłaniają się po kliknięciu na dowolne z poniższych

 


 

SPOTKANIE JUBILEUSZOWE - 01.02.2017

 

      W roku akademickim 2017/2018 nasz Uniwersytet obchodzi swój jubileusz 10-lecia działalności. Formalnie stowarzyszenie zaistniało 1 lutego 2017 roku i dlatego, dokładnie w 10. rocznice tego wydarzenia w Centrum NGO, odbyło się uroczyste spotkanie. Jego celem było zainagurowanie obchodów jubileuszowych, a zostali  na nie zaproszeni członkowie Zarządów i Komisji Rewizyjnych oraz Liderzy wszystkich kadencji. Trzeba przyznać, że naprawdę sporo osób  przybyło na tę uroczystość.

     Oczywiście był miły i smaczny poczęstunek, ale najważniekjsze były wspomnienia. Tutaj, z oczywistych względów prym wiiedli Założyciele ŚUTW, a głównie Krystyna Lasek, gospodyni spotkania, bez której  by nie zaistniało, ale były też bardzo poruszające wypowiedzi tych członków, którzy po prostu chcieli się podzielić tym, co im członkostwo w Uniwersytecie dało.

     Spotkanie uświetnił występ  Studia Piosenki Mirosława Jabłońskiego (oczywiście przy jego akompaniamencie)

 

     Całość tego uroczystego spotkania przedstawia galeria zdjęć

 

 


 

NIEZWYKŁE KOLĘDOWANIE "JESIENNEJ GAMY" -21.01.2017

 

     Nie po raz pierwszy grupa woklano-instrumentalna ŚUTW "Jesienna Gama" koncertuje w niezwykłych miejscach. Do dziś pamiętamy spotkanie kolędowe dla dzieci chorych w ośrodku w Świebodzicach (Galeria 2014).

     Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno - Wychowawczym oraz osrodkiem Polskiego Stowarzytszenia  na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy (oba przy ul. Słobódzkiego). Zarówno pani Dyrektor Mirosława Szeszko jak i pani Kierownik Katarzyna Walczak z pełnęą otwartością przystały na tę ofertę współpracy.

     W ramach tej współpracy, w dniu 21 stycznia 2017 r. nasz zespół wystąpił z koncertem kolęd. Oczywiście nie poszlismy tam z pustymi rękami, bo mieliśmy  upieczone specjalnie ciasta, cukierki, owoce itp.  Przyjęto nas bardzo serdecznie. Oklaskom i uśmiechom nie było końca. Jako przerywnik w naszym śpiewaniu, miała miejsce miła uroczystość, w czasie której dwie opiekunki  otrzymały wyróżnienia za przygotowanie dzieci do występu z jasełkami na Przeglądzie Zespołów Kolędniczych.

     Dodać trzeba, że repertuar tak był ułożony, że oprócz stricte naszych wykonań, była też nauka refrenów w nieznanych piosenkach bożonarodzeniowych ( jedną z nich z tekstem i w formacie MP3 musiałem potem przesłać). Było to więc naprawdę wspólne, płynące z serca śpiewanie.

     To niesamowite, jak wiele się otrzymuje, gdy daje się serce!

 

Zapraszam do obejrzenia galerii.

 


 

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO - NOWOOROCZNE -17.01.2017

     Kto nie lubi świąt Bożego Narodzenia, wraz z ich niezwykłą atmosferą i zwyczajami. Trudno byłooby znaleźć kogoś takiego, a już na pewno nie ma takich w Świdnickim Uniwersytetcie Trzeciego Wieku. Z roku na rok wzrasta bowiem liczba uczestników spotkania świąteczno - noworocznego, które w tym roku odbyło sie w Klubie "Bolko" 12 stycznia 2017 r.

     Atmosferę świąteczną tworzy także wystrój wnętrz. Podobnie jak w roku ubiegłym sla "Bolka" była pięknie udekorowana. Nie dotyczy to tylko sceny ale także stołów. Warte podkreślenia jest to, że wszystko zadziało sie spontanicznie, w odpowiedzi na apel organizatorów.

     Spotkanie tradycyjnie otworzył Prezes ŚUTW Jan Starek, który podkreślił wspólnototwórczą i rodzinnę cechę tych świąt.

      Po tym wstępie grupa teatralna przedstawiła krótką etiudę, opartą na treści znanych kolęd.

     Międzyczasie był  pocżestunek. w tym roku skromniejszy (kawowo-herbaciano-ciastowy), ale w zupełnosci wystarczający.

     Potem na scenę weszli członkowie grupy wokalno- instrumentalnej "Jesienna Gama". W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiel pięknych i nieznanych kolęd, pastorałek i piosenek bozonarodzeniowych.

     Oczywiście nie mogło się obyć bez wspólnego kolędowania. Dodać trzeba, że jakość  tych wykonać była bardzo wysoka, a i ilość decybeli sprawiała, że byliśmy słyszani także  poza klubem. Między  kolejnymi śpiewaniami był czas na zwykłe podaduszki, wspomnienia i wymianę serdeczności.

 

Galeria zdjęć z tej wspaniałej imprezy otwiera się  po kliknięciu na dowolną miniaturkę

 

 

 

Nasi partnerzy Strona główna Federacja Zarząd Aktualności Plan zajęć Wycieczki Liderzy Statut Kultura Sprawozdania
  •