MIŁEGO

DNIA

 

==============

 biuro  czynne w środy

w godz. 10.00 - 13.00

kasa do 12.30

 


nr konta ŚUTW

97 2030 0045 1110 0000 0140 6120 

 

 

 

 

 

2019

 

BAL KARNAWAŁOWY W MORAWIE - 23.02.2019

       Bal ostatkowy w Morawie przeszedł do historii, ale pozostały miłe, radosne wspomnienia i ... u niektórych mały ból głowy. W zabytkowym, pseudoklasycystycznym pałacyku z drugiej połowy XIX wieku położonym we wsi Morawa, około 4 km na wschód od Strzegomia, bawiło się ponad 50 studentów Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Budynek pałacowy stoi na skraju dwunastohektarowego parku, wraz z którym tworzy zespół pałacowo-parkowy wpisany do rejestru zabytków. W obiekcie, obok Pałacu Morawa, swoją siedzibę ma Fundacja św. Jadwigi, prowadząca charytatywne przedszkole i ośrodek edukacyjny.

 


 

ROCZNICA POWSTANIA ŚUTW "WARSZTATOWO" - 1.02.2019

       Dnia 1 lutego 2019 r. minęło 12 lat funkcjonowanie ŚUTW. Obchody tej rocznicy miały bardzo konstruktywny i twórczy charakter, a mianowicie zorganizowano warsztaty, których celem było, po 12  latach funkcjonowania naszego UTW, zapoczątkowanie dyskusji wszystkich Członków Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na następujące tematy:


1. Aktywnie rozwijający się członek UTW
2. Cechy lidera w UTW, rola i zadania lidera
3. Propozycje mojej aktywności na rzecz ŚUTW.

Oczywiście nie brakło typowych dla takich okazji elementów, a mianowicie był okazały i pyszny  tort i inne smakołyki. Szczególne podziękowania składamy Danusi Majewskiej za specjalny tort na 12-lecie ŚUTW, oraz Wandzie Jarosińskiej i Wandzie Karaśkiewicz za pyszne ciasto. 
  
Wszystkich uczestników  podzielono na trzy zespoły tematyczne. Moderatorami zespołów były Jolanta Czapla, Renata Olejnik i Wiesław Łabędzki. 

Wyniki prac były bardzo interesujące i zostały przedstawione wszystkim członkom uniwersytetu.

 

 


CAFE-SENIOR - Herbatka u Tadka - 23.01.2019

 

      Spotkanie w klubie CafeSenior „Herbatka u Tadka”  to kolejna propozycja zarządu Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która, jak pokazało spotkanie 23 stycznia 2019 (środa) w godzinach 13.00-15.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych, zostało ciepło przyjęte przez słuchaczy naszego stowarzyszenia. Dla niektórych… było nawet miłym zaskoczeniem.

      Prezentacje, inspirujące w treści i formie, ubogacone urokiem osobistym były sympatycznym wydarzeniem i stanowiły znakomite tło spotkania. „Gejszami” ubranymi w stroje: rosyjski, indyjski i japoński, które przeprowadziły nas szlakiem herbacianym, były: Teresa Daleszyńska, Halina Łabęcka i Krystyna Stanikowska. Barbara Dębska jako asystentka „gejszy” indyjskiej wyposażyła całą tacę w herbaty rodem ze słonecznych herbacianych pól  Dekanu  oraz  zestaw do parzenia. Szambelan z grupy Teatralnej UTW-orki Tadeusz Majewski częstował zaparzoną herbatą i zapraszał do degustacji kilku rodzajów herbat. Prezes, Krystyna Lasek jak zwykle sprawnie, wprowadziła w temat spotkań nawiązując do tradycji spotkań inteligencji na warszawskich salonach w XIX wieku. Trud prezentacji wizualnej podjął Wiesław Łabęcki, co ułatwiał przenoszenie się okiem wyobraźni na  pole herbaty czy do japońskiej altany herbacianej.

     Spotkanie przy kawie i ciastkach było doskonałym pretekstem do ożywionych dyskusji na różne tematy. 
Organizatorzy spotkania zostali wprowadzeni w zakłopotanie, gdy na spotkanie zaczęły przybywać  osoby i to w znacznej liczbie, które wcześniej nie zgłosiły swojego udziału( sala była przygotowana na obecność zgłoszonej liczby osób z lekkim zapasem). Za brak miejsca i przestrzeni do swobodnego przemieszczania się po sali, chociaż - nie było  to naszą zasługą-  wszystkich serdecznie przepraszamy.

(wł)

 


SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE - 16.01.2019


     Radości nigdy nie za dużo! Święta Bożego Narodzenia stwarzają taki klimat, że nie sposób ograniczyć sie w ich przeżywaniu tylko do tych dni, i tylko do naszego domu. Członkowie Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uwielbiają się bawić, spotykać a ten właśnie czas temu jak najbardziej sprzyja.

      Spotkanie świąteczno-noworoczne w w klubie "Bolko" wypełniło pięknie urządzoną całą salę. W tym roku, ta niezwykła radość z Narodzenia Pańskiego zmieszała się ze smutkiem, przygnębieniem wielu ludzi, czy to z powodu śmierci swoich bliskich, czy to z powodu tragedii jaka miała miejsce w Gdańsku, czyli zamordowania Prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza.

     Do tego też w swoim powitalnym wystąpieniu nawiązała Prezes ŚUTW Krystyna Lasek wskazując, mimo tych przykrych, czy wręcz tragicznych chwil, nie zatrzymamy życia, a radość z narodzenia Pana Jezusa powinna nam zawsze towarzyszyć.

     Do tego też, jako  zespół "Jesienna Gama", nawiązaliśmy w swoim występie recitalowym, zaczynając od bardzo wymownej "Modlitwy o powrót" Pawła Orkisza oraz przejmującej "Kolędy dla nieobecnych" Zbigniewa Preisnera. Przyznać też trzeba, że właśnie w duchu tej radości, daliśmy porządnego ognia np. wykonując piosenki bożonarodzeniowe  w formie ostrego bluesa czy rock & rolla.

    Po naszym pierwszym wejściu miał miejsce przepiękny występ grupy teatralnej UTWorki. W całkowitej ciemności grupa do muzyki  Enyi wykonała i z iluminacjami świetlnymi taniec aniołów. Wyglądało to naprawdę bardzo efektownie.

    Następnie pani Prezes wraz z całyym Zazrądem podziękowała wszyskim za przybycie, za zaangażowanie, szczególnie dziękując Marianowi Wilczyńskiemu żegnającemu sie z Zarządem. Oczywiście były też życzenia i toast.

     Potem był czas na zwykłe pogadanie, pamiątkowe zdjęcia, zajadanie pysznych ciast itp. Całość spotkania zakończyła się wspólnym śpiewaniem pięknych kolęd.

 

 

Zapraszam do galerii zdjęć

( 5 ostatnich zdjęć z Aniołów w wykonaniu grupy teatralnej UTWorki nie są z opisywanego spotkania ale w dużej mierze oddają piękno tego występu. Podobnie i filmik z próby zespołu (przepraszam za niemożność techniczną obrócenia go)

 

 https://photos.app.goo.gl/Y4oCpdm1bGHybMqRA

 

 


 "JESIENNE GAMA" NIESIE RADOŚĆ

 

     Już małą tradycją stało się, że zespół wokalno-instrumetnalny Świdnickiego  UTW "Jesienna Gama" wykonuje świąteczne koncerty w różnych miejscach. Ze szczególnym upodobaniem gramy i śpiewamy dla tych, którym, z ludzkiego punku widzenia,  życie nie oszczędziło różnych nieszczęść, czy to jakichś niepełnosprawności, chorób, samotności, czy wreszcie wykluczenia społecznego i bezdomności. 

W takich miejscach i dla takich ludzi gramy nieswykle chętnie i  zawsze mamy nieodparte wrażenie, że więcej dostajemy niż ofiarowujemy. Ale tak to  po prostu działa.

 

1.

      Tak się  w te święta złożyło, że po raz pierwszy mieliśmy okazję i przyjemność zagrać w Schronisku im. św. Barta Alberta i to dwukrotnie. Pierwszy raz (23 grudnia) graliśmy w czasie wieczerzy wigilijnej  w schronisku przy ul. Westerplatte. Była to uroczysta kolacja z udziałem ks. Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca oraz Zarządu i członków Towarzystwa im. św. Brata Alberta oraz oczywiście pensjonariuszy.

     Przyznać muszę, że wcześniejsze rozmowy przygotowawcze raczej nie zapowiadały tego, co się zdarzyło,      a raczej wskazywało na to, ze będziemy grali do przysłowiowego kotleta. Humorystycznie dodam że już po kilku pierwszych dźwiękach pani Prezes poprosiła nas o ściszenie nagłośnienia, bo ks. biskup będzie sie denerwował. Ale jak zaczęliśmy grać na dobre (od "Bóg się narodził" Pawła Orkisza), to od razu wszystko sie zmieniło. Wszyscy (łącznie z biskupem) rozpromienieni słuchali , włączali się w śpiew. W pewnym momencie ks. biskup stanął  przy nas i solo zaśmiewał, przy naszym akompaniamencie, pastorałkę "Oj maluśki, maluśki". Specjalnie dobrany repertuar, jego piękne wykonanie i atmosfera jaką stworzyliśmy sprawiły, że cała sala rozbrzmiewała wspaniały śpiewem uśmiechniętych ludzi.

     Nie inaczej było 29 grudnia, kiedy to graliśmy  koncert w filii Schroniska (koło szpitala Latawiec), gdzie pensjonariuszami są bezdomni obarczone dodatkowo niepełnosprawnością.

     Reakcje uczestniczących pensjonariuszy, a przede wszystkim władz Towarzystwa wskazują, że                           z pewnością nie był to nasz ostatni występ dla nich, z czego my  oczywiście  bardzo się cieszymy.

 

2.

      Od kilku lat gramy (nie tylko w okresie świątecznym) w Środowiskowym Domu Samopomocy "Tęcza". Spotykamy się tam z niezwykłą serdecznością kierownictwa placówki jak i wszystkich pracowników, wolontariuszy oraz podopiecznych, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Wiemy, jak bardzo oni czekają i przygotowują się do tego pięknego spotkania. Staramy się aby, to nie był tylko nasz występ, ale tak przygotowujemy repertuar, żeby wszyscy mogli się włączać w śpiewanie refrenów lub całych piosenek. Niesamowita radość, może czasem swoiście okazywana, jest dla nas największą nagrodą. Ale zawsze, również i  tym razem dostajemy coś więcej, W tym roku zostaliśmy obdarowani przepięknym stoikiem świątecznym oraz piękną pracą malarską jednej z podopiecznych.

Po tej relacji, galerie zdjęć będą dobrym dopełnieniem

 

Janek


Schronisko im. św. Brata Alberta

 

Środowiskowy Dom Samopomocy "Tęcza"


 

Nasi partnerzy Strona główna Federacja Zarząd Aktualności Plan zajęć Wycieczki Liderzy Statut Ochrona danych Sprawozdania
  •