MIŁEGO

DNIA

 

==============

 biuro  czynne w środy

w godz. 10.00 - 13.00

kasa do 12.30

 


nr konta ŚUTW

97 2030 0045 1110 0000 0140 6120 

 

 

 

 

 

2019

 

BAL KARNAWAŁOWY W MORAWIE - 23.02.2019

       Bal ostatkowy w Morawie przeszedł do historii, ale pozostały miłe, radosne wspomnienia i ... u niektórych mały ból głowy. W zabytkowym, pseudoklasycystycznym pałacyku z drugiej połowy XIX wieku położonym we wsi Morawa, około 4 km na wschód od Strzegomia, bawiło się ponad 50 studentów Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Budynek pałacowy stoi na skraju dwunastohektarowego parku, wraz z którym tworzy zespół pałacowo-parkowy wpisany do rejestru zabytków. W obiekcie, obok Pałacu Morawa, swoją siedzibę ma Fundacja św. Jadwigi, prowadząca charytatywne przedszkole i ośrodek edukacyjny.

 


 

ROCZNICA POWSTANIA ŚUTW "WARSZTATOWO" - 1.02.2019

       Dnia 1 lutego 2019 r. minęło 12 lat funkcjonowanie ŚUTW. Obchody tej rocznicy miały bardzo konstruktywny i twórczy charakter, a mianowicie zorganizowano warsztaty, których celem było, po 12  latach funkcjonowania naszego UTW, zapoczątkowanie dyskusji wszystkich Członków Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na następujące tematy:


1. Aktywnie rozwijający się członek UTW
2. Cechy lidera w UTW, rola i zadania lidera
3. Propozycje mojej aktywności na rzecz ŚUTW.

Oczywiście nie brakło typowych dla takich okazji elementów, a mianowicie był okazały i pyszny  tort i inne smakołyki. Szczególne podziękowania składamy Danusi Majewskiej za specjalny tort na 12-lecie ŚUTW, oraz Wandzie Jarosińskiej i Wandzie Karaśkiewicz za pyszne ciasto. 
  
Wszystkich uczestników  podzielono na trzy zespoły tematyczne. Moderatorami zespołów były Jolanta Czapla, Renata Olejnik i Wiesław Łabędzki. 

Wyniki prac były bardzo interesujące i zostały przedstawione wszystkim członkom uniwersytetu.

 

 


CAFE-SENIOR - Herbatka u Tadka - 23.01.2019

 

      Spotkanie w klubie CafeSenior „Herbatka u Tadka”  to kolejna propozycja zarządu Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która, jak pokazało spotkanie 23 stycznia 2019 (środa) w godzinach 13.00-15.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych, zostało ciepło przyjęte przez słuchaczy naszego stowarzyszenia. Dla niektórych… było nawet miłym zaskoczeniem.

      Prezentacje, inspirujące w treści i formie, ubogacone urokiem osobistym były sympatycznym wydarzeniem i stanowiły znakomite tło spotkania. „Gejszami” ubranymi w stroje: rosyjski, indyjski i japoński, które przeprowadziły nas szlakiem herbacianym, były: Teresa Daleszyńska, Halina Łabęcka i Krystyna Stanikowska. Barbara Dębska jako asystentka „gejszy” indyjskiej wyposażyła całą tacę w herbaty rodem ze słonecznych herbacianych pól  Dekanu  oraz  zestaw do parzenia. Szambelan z grupy Teatralnej UTW-orki Tadeusz Majewski częstował zaparzoną herbatą i zapraszał do degustacji kilku rodzajów herbat. Prezes, Krystyna Lasek jak zwykle sprawnie, wprowadziła w temat spotkań nawiązując do tradycji spotkań inteligencji na warszawskich salonach w XIX wieku. Trud prezentacji wizualnej podjął Wiesław Łabęcki, co ułatwiał przenoszenie się okiem wyobraźni na  pole herbaty czy do japońskiej altany herbacianej.

     Spotkanie przy kawie i ciastkach było doskonałym pretekstem do ożywionych dyskusji na różne tematy. 
Organizatorzy spotkania zostali wprowadzeni w zakłopotanie, gdy na spotkanie zaczęły przybywać  osoby i to w znacznej liczbie, które wcześniej nie zgłosiły swojego udziału( sala była przygotowana na obecność zgłoszonej liczby osób z lekkim zapasem). Za brak miejsca i przestrzeni do swobodnego przemieszczania się po sali, chociaż - nie było  to naszą zasługą-  wszystkich serdecznie przepraszamy.

(wł)

 


SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE - 16.01.2019


     Radości nigdy nie za dużo! Święta Bożego Narodzenia stwarzają taki klimat, że nie sposób ograniczyć sie w ich przeżywaniu tylko do tych dni, i tylko do naszego domu. Członkowie Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uwielbiają się bawić, spotykać a ten właśnie czas temu jak najbardziej sprzyja.

      Spotkanie świąteczno-noworoczne w w klubie "Bolko" wypełniło pięknie urządzoną całą salę. W tym roku, ta niezwykła radość z Narodzenia Pańskiego zmieszała się ze smutkiem, przygnębieniem wielu ludzi, czy to z powodu śmierci swoich bliskich, czy to z powodu tragedii jaka miała miejsce w Gdańsku, czyli zamordowania Prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza.

     Do tego też w swoim powitalnym wystąpieniu nawiązała Prezes ŚUTW Krystyna Lasek wskazując, mimo tych przykrych, czy wręcz tragicznych chwil, nie zatrzymamy życia, a radość z narodzenia Pana Jezusa powinna nam zawsze towarzyszyć.

     Do tego też, jako  zespół "Jesienna Gama", nawiązaliśmy w swoim występie recitalowym, zaczynając od bardzo wymownej "Modlitwy o powrót" Pawła Orkisza oraz przejmującej "Kolędy dla nieobecnych" Zbigniewa Preisnera. Przyznać też trzeba, że właśnie w duchu tej radości, daliśmy porządnego ognia np. wykonując piosenki bożonarodzeniowe  w formie ostrego bluesa czy rock & rolla.

    Po naszym pierwszym wejściu miał miejsce przepiękny występ grupy teatralnej UTWorki. W całkowitej ciemności grupa do muzyki  Enyi wykonała i z iluminacjami świetlnymi taniec aniołów. Wyglądało to naprawdę bardzo efektownie.

    Następnie pani Prezes wraz z całyym Zazrądem podziękowała wszyskim za przybycie, za zaangażowanie, szczególnie dziękując Marianowi Wilczyńskiemu żegnającemu sie z Zarządem. Oczywiście były też życzenia i toast.

     Potem był czas na zwykłe pogadanie, pamiątkowe zdjęcia, zajadanie pysznych ciast itp. Całość spotkania zakończyła się wspólnym śpiewaniem pięknych kolęd.

 

 

Zapraszam do galerii zdjęć

( 5 ostatnich zdjęć z Aniołów w wykonaniu grupy teatralnej UTWorki nie są z opisywanego spotkania ale w dużej mierze oddają piękno tego występu. Podobnie i filmik z próby zespołu (przepraszam za niemożność techniczną obrócenia go)

 

 https://photos.app.goo.gl/Y4oCpdm1bGHybMqRA

 

 


 "JESIENNE GAMA" NIESIE RADOŚĆ

 

     Już małą tradycją stało się, że zespół wokalno-instrumetnalny Świdnickiego  UTW "Jesienna Gama" wykonuje świąteczne koncerty w różnych miejscach. Ze szczególnym upodobaniem gramy i śpiewamy dla tych, którym, z ludzkiego punku widzenia,  życie nie oszczędziło różnych nieszczęść, czy to jakichś niepełnosprawności, chorób, samotności, czy wreszcie wykluczenia społecznego i bezdomności. 

W takich miejscach i dla takich ludzi gramy nieswykle chętnie i  zawsze mamy nieodparte wrażenie, że więcej dostajemy niż ofiarowujemy. Ale tak to  po prostu działa.

 

1.

      Tak się  w te święta złożyło, że po raz pierwszy mieliśmy okazję i przyjemność zagrać w Schronisku im. św. Barta Alberta i to dwukrotnie. Pierwszy raz (23 grudnia) graliśmy w czasie wieczerzy wigilijnej  w schronisku przy ul. Westerplatte. Była to uroczysta kolacja z udziałem ks. Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca oraz Zarządu i członków Towarzystwa im. św. Brata Alberta oraz oczywiście pensjonariuszy.

     Przyznać muszę, że wcześniejsze rozmowy przygotowawcze raczej nie zapowiadały tego, co się zdarzyło,      a raczej wskazywało na to, ze będziemy grali do przysłowiowego kotleta. Humorystycznie dodam że już po kilku pierwszych dźwiękach pani Prezes poprosiła nas o ściszenie nagłośnienia, bo ks. biskup będzie sie denerwował. Ale jak zaczęliśmy grać na dobre (od "Bóg się narodził" Pawła Orkisza), to od razu wszystko sie zmieniło. Wszyscy (łącznie z biskupem) rozpromienieni słuchali , włączali się w śpiew. W pewnym momencie ks. biskup stanął  przy nas i solo zaśmiewał, przy naszym akompaniamencie, pastorałkę "Oj maluśki, maluśki". Specjalnie dobrany repertuar, jego piękne wykonanie i atmosfera jaką stworzyliśmy sprawiły, że cała sala rozbrzmiewała wspaniały śpiewem uśmiechniętych ludzi.

     Nie inaczej było 29 grudnia, kiedy to graliśmy  koncert w filii Schroniska (koło szpitala Latawiec), gdzie pensjonariuszami są bezdomni obarczone dodatkowo niepełnosprawnością.

     Reakcje uczestniczących pensjonariuszy, a przede wszystkim władz Towarzystwa wskazują, że                           z pewnością nie był to nasz ostatni występ dla nich, z czego my  oczywiście  bardzo się cieszymy.

 

2.

      Od kilku lat gramy (nie tylko w okresie świątecznym) w Środowiskowym Domu Samopomocy "Tęcza". Spotykamy się tam z niezwykłą serdecznością kierownictwa placówki jak i wszystkich pracowników, wolontariuszy oraz podopiecznych, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Wiemy, jak bardzo oni czekają i przygotowują się do tego pięknego spotkania. Staramy się aby, to nie był tylko nasz występ, ale tak przygotowujemy repertuar, żeby wszyscy mogli się włączać w śpiewanie refrenów lub całych piosenek. Niesamowita radość, może czasem swoiście okazywana, jest dla nas największą nagrodą. Ale zawsze, również i  tym razem dostajemy coś więcej, W tym roku zostaliśmy obdarowani przepięknym stoikiem świątecznym oraz piękną pracą malarską jednej z podopiecznych.

Po tej relacji, galerie zdjęć będą dobrym dopełnieniem

 

Janek


Schronisko im. św. Brata Alberta

 

Środowiskowy Dom Samopomocy "Tęcza"


 

Nasi partnerzy Strona główna Federacja Zarząd Aktualności Plan zajęć Wycieczki Liderzy Statut Sprawozdania
  •