to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Praga z księżną Anną Świdnicką (1339-1362)

W ramach projektu historycznego Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Znane i nieznane – księżna Anna Świdnicka” zarząd zrealizował kilka ciekawych przedsięwzięć.

Między innymi, w dniu 4 września, koordynator projektu Krystyna Lasek, przy pomocy Majki Kociuby, Zofii Denysiewicz zorganizowała wycieczkę do stolicy Czech, Pragi. Przewodnikiem była Elżbieta Kot z Legnicy (matka aktora Tomasza Kota). Podczas jazdy przewodnik opowiadała barwnie o historii pogranicza polsko-czeskiego, okraszając informacje anegdotami.

Wrażenie ogromne z powodu zabytków i tysięcy turystów zrobiły Hradczany. To powstała w XIV w. „królewska” dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego (założonego w IX wieku), bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez sześć stuleci, katedra św. Wita

Podczas wysłuchiwania historii o księżnej Annie i jej mężu królu Czech i Świętym Cesarzu Rzymskim cesarzu Karolu IV w katedrze Wita, seniorzy ze Świdnicy przenieśli się w średniowiecze dzięki urokowi gotyckiej wielkiej świątyni, największego kościoła w Czechach. W kościele są groby pięciu świętych, wielu książąt, królów i biskupów, relikwie świętych. W 1353 roku, 28 lipca w katedrze Annę Świdnicką koronowano przez arcybiskupa Pragi Arnošta z Pardubic na królową czeską. Świdniczankę, dziesięć lat później pochowano w podziemiach katedry św. Wita, obok obu poprzednich żon Karola IV. Piękna świdniczanka Anna, w Czechach jest znana jako Anna Svidnická, a w Niemczech – Anna von Schweidnitz. O jej nieprzeciętnej urodzie przypominają średniowieczne malowidła i rzeźby, przede wszystkim jej popiersie w triforium katedy św. Wita w Pradze i malowidła ścienne na zamku Karlštejn. Anna to jedyna Piastówna, która osiągnęła godność cesarską.

Na staromiejskiej wieży mostowej dostrzegliśmy rzeźby cesarza Karola IV i syna Anny króla Wacława IV, a pomiędzy nimi św. Wit.  

Wycieczkę poprzedziła prelekcja Zbigniewa Malickiego, pracownika działu naukowo-oświatowego Muzeum Dawnego Kupiectwa dzień wcześniej (3 września). Jak przypomniał Z. Malicki sławny Francesco Petrarka, poeta włoskiego renesansu, zwrócił się do Anny w liście słowami:  Jesteś kobietą, która poprzez swą wiarę i mądrość zasłużyła na niepodzielną i trwałą miłość, jak żadna kobieta przed Tobą, a sam Karol IV po narodzinach następcy tronu wysłał europejskim władcom wiadomość o najjaśniejszej ze wszystkich Annie, naszej drogiej małżonce. Obszerne informacje i slajdy dały dobrą podstawę, ukierunkowały na osobę Anny z rodu Piastów  i jej epokę, pozwoliły lepiej spożytkować czas w Pradze.  

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00