16 listopada, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Świdnicy, odbyła się druga edycja Przeglądu Piosenki Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Hasłem przewodnim wszystkich edycji jest „Piosenka jest dobra na wszystko”. Formuła jest jednak tak pomyślana, żeby w każdej edycji był inny rodzaj wykonywanych utworów. W tym roku śpiewaliśmy szanty i szeroko pojęte piosenki żeglarskie.
Ale po kolei:
Na godz. 16.00, do klubu „Bolko” przybyły zespoły wraz ze swoimi kibicami z następujących uniwersytetów i stowarzyszeń:
- Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu
- Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WWSZiP w Wałbrzychu
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żarowie
- Stowarzyszenie 3. Wieku w Świebodzicach
- Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy
Część konkursową zakończył występ zespołu wokalno – instrumentalnego gospodarzy – Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku którym opiekuje się, piszący te słowa, Jan Starek.
Zespół zaśpiewał:
- Szczęśliwy powrót
- Życie to bajka
- Złota arka (a capella)
W przerwie, kiedy jurorzy udali sie na naradę, wystąpił zespół gospodarzy z małym recitalem. Trzeba przyznać, że daliśmy, proszę nie posądzać nas o nieskromność, naprawdę dobry koncert. Całość tej części prowadził Jan Starek, który dodatkowo przygotował prezentację PowerPoint z pięknymi slajdami oraz z tekstami refrenów piosenek, dzięki czemu dosłownie cała sala rozbrzmiewała gromkim śpiewem. Zabawa byłą przednia.
Na kilka momentów chciałbym zwrócić uwagę.
Na szczególne uznanie zasługuje utwór Romana Roczenia „Kobiety z portu”. Darek Zabdyr zaśpiewał go niesamowicie ekspresyjnie i poruszająco. Dwaj pozostali gitarzyści: Jan Starek i Krystian Przybylski (basista) wchodzili w refreny, a kobiety stawiały zapalone świece, podobnie jak czynią to żony ludzi morza, mając nadzieję na ich szczęśliwy powrót do domu.
Owacje i domaganie się bisu były w pełni adekwatne do tego fantastycznego wykonania. Było to zarówno dla śpiewających jak i głęboko zasłuchanych, niezwykle wielkie wzruszenie.
Piosenką „Mewy” zespół przywołał pamięć Tomasz Opoki, poety, pieśniarza, człowieka o wielkiej pasji życia i twórczości. Dodać trzeba, że Tomek Opoka we wczesnym dzieciństwie stracił wzrok a mimo to koncertował, tworzył, ukończył studia, a kiedy zaczął pisać doktorat, dodatkowo (jakby mu było mało) zachorowała na chorobę nowotworową i tę walkę o swoje życie, w wieku 29 lat, niestety przegrał.
Brawurowe wykonanie piosenki „Hawaje”, do wykonania której dziewczyny założyły hawajski girlandy kwiatowe było bardzo świetne. Ale Janka Kupczak, w biustonoszu z muszli oraz hawajskiej „sukience” przebiła wszystkich.
Nadszedł czas ogłoszenia werdyktu jury.
Na scenę zostali zaproszeni wszyscy prowadzący poszczególne zespoły oraz prezesi i przewodniczący uniwersytetów.
Pan Jan Górski – przewodniczący gremium jurorów nie tylko odczytał protokół, ale na dodatek dla każdego wyróżnienia miał piękne uzasadnienie.
Najważniejszy dla nas fragment werdyktu jurorów to:
GŁÓWNA NAGRODA – GRAND PRIX – DLA ZESPOŁU ŚWINICKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU !!!
Przewodniczący jury w uzasadnieniu tej decyzji podkreślił zarówno świetne wykonanie ale również oddanie prawdziwego charakteru szant.
Jan Starek, dziękując za tę nagrodę, bardzo mocno podkreślił, że jest to sukces i zasługa całego zespołu, a zwłaszcza śpiewających „dziewczyn”. W sposób szczególny podziękował również Dariuszowi Zabdyrowi i Krystianowi Przybylskiemu, którzy od dawna i sercem, i talentem wspierają świdnicki zespół.
Każda świetna impreza powinna mieć równie świetny FINAŁ
Pomysł Jana Starka bardzo dobrze się sprawdził. Za fortepianem zasiadł jeden z jurorów – Mirosław Jabłoński a Jan Starek na gitarze oraz Krystian Przybylski na basie akompaniowali do znanej, żeglarskiej piosenki „Morskie opowieści”. Zwrotki pojedynczo i w duetach śpiewali wszyscy obecni na scenie: dwoje pozostałych jurorów – Jan Górski i Beata Bartko – Kozieł, przewodniczący i prezesi uniwersytetów oraz prowadzący poszczególne zespoły.
I tyle, w miarę oficjalnej, relacji z tej naprawdę fantastycznej imprezy.