to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Jubileusz 10-lecia

Zadanie publiczne „SENIORZY AKTYWNI W KULTURZE” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Świdnica, reprezentowanej przez Beatę Moskal-Słaniewską – Prezydent Miasta Świdnicy”  

==============================================================================================

Tak, tak, to już minęło 10 lat od czasu, kiedy 1.03.2011r. z inicjatywy Wandy Karaśkiewicz odbyło się pierwsze   spotkanie grupy liczącej 13 osób. Skład grupy zmieniał się, jedni odchodzili, a inni dołączali do nas.  Obecnie  zespół liczy 17 osób. Od początku  prowadzi nas Teresa Cora – polonistka, autorka scenariuszy, twórczyni spektakli. 

Przygodę z teatrem zaczynaliśmy nieśmiało, od  skeczy, etiud, montaży słowno- muzycznych przygotowywanych z myślą o występach dla słuchaczy UTW. Odkrywaliśmy swoje możliwości, odgrywając scenki…Nasze oczekiwania rosły. Teresa wymyślała coraz ambitniejsze scenariusze i stworzyła ich aż  30 !

Pierwszy występ na prawdziwej scenie – w teatrze – to udział w XX Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w 2012r, na którym zdobyliśmy  pierwszą nagrodę i zaszczyt  pokazania Herodów na gali finałowej. To wydarzenie umocniło naszą  wiarę w to,  że można coś robić zarówno dla siebie, jak i dla innych.  Największe sukcesy grupy  to  Grand Prix na X Juwenaliach III Wieku w Warszawie w 2017r. za spektakl Pamiętam, jakby to było wczoraj  oraz  rok później zajęcie pierwszego miejsca na tychże Juwenaliach za Baśń o śpiącej Gryzeldzie.

Ze względu na czas pandemii dopiero teraz, w październiku, mogliśmy zaprosić swoich przyjaciół, sympatyków i rodzinę do sali Teatru Miejskiego na  spotkanie  jubileuszowe. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się w połowie sierpnia. Teresa przedstawiła nam scenariusz spektaklu Wspomnień nie zatarł czas oraz plan organizacji całego przedsięwzięcia. Czekał nas ogrom pracy!

Grażyna Kozmowska przygotowała prezentację multimedialną i podkład muzyczny do przedstawienia  oraz opracowała plakaty obrazujące nasz dziesięcioletni dorobek. Ewa Oleśkiewicz zaprojektowała : zaproszenia, dyplom i odznakę „ Przyjaciel grupy”, folder „10 lat grupy teatralnej”, dekoracje wystawy i sali teatralnej. Wszystko to, oczywiście pod czujnym okiem Teresy Cory, koordynatorki całości.

No i stało się!  Przy wypełnionej widowni, o godzinie 11 pojawiamy się na scenie na „próbie grupy teatralnej”, bo taką konwencję spektaklu wymyśliła Teresa. Jesteśmy ubrani w stroje z naszych niektórych przedstawień: Herody, scenki z zajęć na UTW, Ocalić od zapomnienia – lata 50., Baśń o śpiącej Gryzeldzie, Pamiętam, jakby to było wczoraj, Prawda czasu czy ekranu – lata 60. Rzepka, Na straganie, Jeszcze w zielone gramy.

„Próba” trwa , witamy się, ćwiczymy łamańce językowe. Przypominamy sobie historię powstania grupy, toczy się wspomnieniowa rozmowa. Jest swobodnie, wesoło, jak zwykle na naszych zajęciach. Najtrudniejszą, tym razem pierwszoplanową rolę gra  Teresa, która debiutuje na prawdziwej  scenie! Odgrywamy scenki z w/w repertuaru zilustrowane zdjęciami prezentacji multimedialnej, co pozwala na pokazanie fragmentów naszego dorobku.     

 W dalszej części występu przedstawiamy,  co robiliśmy w trudnym czasie pandemii, jakie zadania wymyślała Teresa mobilizując nas do działania. Kończymy sceną ze spektaklu Jeszcze w zielone gramy . Rozlegają się brawa! Jesteśmy szczęśliwi, że „próba” spodobała się widzom!

Teresa przedstawia osoby biorące udział w spektaklu :   Bogusława Dębska, Maria Jaksz, Wanda Karaśkiewicz, Grażyna Kozmowska, Janina Kupczak, Teresa Kurczyńska, Maryla Latkowska, Wiesław Łabęcki, Tadeusz Majewski, Halina Makarowska, Renata Olejnik, Janina Przybyło, Ewa Sobolewska, Irena Śmiłek, Danuta Talerzowska, Zofia Wiszniewska, Józefa Wróbel. I oczywiście –  Ewa Oleśkiewicz, która z kabiny dźwiękowca czuwała nad muzyką i prezentacją towarzyszącą nam w spektaklu. Teresa dziękuje również Elżbiecie Wilk, która okiem profesjonalisty i cennymi uwagami przyczyniła się do sukcesu „próby”               

Po prawie godzinnym przedstawieniu, zaczyna się część uroczystości, którą prowadzi Bożena  Kuźma  z ŚOK- u w towarzystwie klaunów.  W ich role wcieliły się Maria Jaksz i Renata Olejnik, przełamując w ten sposób oficjalny charakter tego fragmentu uroczystości.  Gratulacje, kwiaty, podziękowania, upominki!

Wszyscy członkowie grupy , na czele z prowadzącą nasze zajęcia, decyzją Zarządu UTW zostali uhonorowani „złotą laurką” z życzeniami dalszych sukcesów. Wanda i Grażyna wręczyły 23 osobom, szczególnie nas wspierającym, dyplomy i odznaki „ Przyjaciel grupy teatralnej UTWorki”. Ewa Oleśkiewcz otrzymała tytuł Honorowego Członka naszej grupy, udokumentowany stosowną legitymacją.    

Na zakończenie Wanda Karaśkiewicz odczytała swój wiersz, napisany specjalnie na tę okoliczność „ Dziesięciolecie Grupy UTWorki”.

W holu Teatru Miejskiego zaprezentowaliśmy na wystawie nasz dorobek. A jest on niemały – 94 przedstawienia, w tym:  Przeglądy Twórczości Artystycznej Seniorów, festyny charytatywne, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Orszak Trzech Króli, Przeglądy Zespołów Kolędniczych, inauguracje i zakończenia roku akademickiego, spotkania świąteczno – noworoczne.  Występowaliśmy na dużej  i małej scenie, w świetlicach, szkołach i przedszkolach, na boiskach i podwórkach. Graliśmy w Świdnicy, Strzegomiu, Starym Jaworowie, Rzeczce, Milikowicach, Mokrzeszowie, Bystrzycy, Słotwinie, Krzczonowie, Morawie i w Warszawie! Telewizja Polsat Rodzina i TeleTop Sudety wyemitowały programy z naszym udziałem.

Grażyna Kozmowska przygotowała plakaty, ujmując  na nich  w rocznym układzie,  m.in. tytuły przedstawień, autorów scenariuszy, rok premiery, ilość występów. Do tych informacji dołączyła odpowiednie zdjęcia . Na stołach wyłożyliśmy nasze dyplomy, podziękowania, kronikę i kolorowe zbiory: słownik teatralny UTWorków, piszą o nas w mediach, dlaczego należę do grupy teatralnej, moja ulubiona rola, nigdy tego nie zapomnę, wiersze sercem pisane.

 Dla gości została wyłożona nasza Księga Pamiątkowa.

Cały hol, wystawa, stół z poczęstunkiem i scena zostały ozdobione efektownymi dekoracjami wykonanymi przez Ewę Oleśkiewicz, której pomagała Violetta Przybylska – przyjaciel grupy. Znalazły się tam m.in. kwiaty,  maski sceniczne, manekiny ubrane w piękne suknie. Teatralnego charakteru dodawały także osoby w strojach rycerzy i dam dworu. Witały one na początku przybywających gości a po przedstawieniu zapraszały do oglądania wystawy.

Zakończenie tego emocjonującego dnia świętowaliśmy z  byłymi członkami UTWorków,  Zarządem UTW i przyjaciółmi grupy.

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00