to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Wycieczka do Bystrzycy Kłodzkiej

Po przykrym zaskoczeniu brzydką pogodą w Legnicy wszyscy odetchnęli z ulgą, że wszystko wróciło do normy. Piękna pogoda od rana, czyli tak jak zawsze ma być !!!

18 maja wypróbowaliśmy nowy kierunek z przesiadką w Kamieńcu Ząbkowickim. Małe miasteczko Bystrzyca, niezwykle urodziwe zasługuje na najwyższą i najżywszą uwagę turystów.  17 osób spędziło czas podróży na miłych pogawędkach. Przejście do centrum dało nam przedsmak urody miasteczka, wieże obronne, zachowane mury, pręgierz na Małym Rynku…Kawa zamówiona w rynku w kawiarni „Pudrowa” czekała na nas już przed godziną 10:00. Desery też nie zawiodły nikogo.

Rozpoczęliśmy od zwiedzania jedynego w Polsce Muzeum Filumenistycznego. Niezwykła ilość zbiorów związana z historią krzesania ognia, zapalniczki, zapałki, nalepki, możliwość zakupu zapałek w różnych rozmiarach i w świetnych pudełkach…wszystko to zaspokoiło naszą ciekawość.

Kolejnym punktem była wizyta w kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie czekano na nas z obietnicą profesjonalnego oprowadzenia. Rzeczywistość przeszła nasze oczekiwania. Ksiądz wikary pamiętający Świdnicę  i seminarium niezwykle fachowo ale i emocjonalnie przedstawił historię kościoła oraz opisał detale ołtarza, nawy głównej, ambony, chrzcielnicy … byliśmy pod wrażeniem, co widać na zdjęciach.

Powrót na Plac Wolności pozwolił na krótki rys historyczny miasta, przyjrzenie się kamieniczkom, monumentalnemu pomnikowi św. Trójcy, ratuszowi, malowidłom uratowanym z mieszczańskich klatek schodowych i wyeksponowanych w ratuszu. Umówieni też byliśmy w wieży obronnej zwanej Wodną. Niewysoka wieża pozwoliła zorientować się , jak położona jest Bystrzyca, na wysokim wzgórzu, otoczona częściowo rzeką, fosą i murami obronnymi, które w większości się zachowały. Już w na początku XIV wieku Jan Luksemburczyk z tego powodu przyznał miastu samodzielność prawną sytuując ją w rzędzie miast królewskich.

Zasłużyliśmy w końcu na przerwę obiadową, skromny „Kaktus” o dużym wyborze dań barowych i prawie restauracyjnych przy niewygórowanych cenach zaspokoił wszystkich.

Pozostało „ jedynie” obejść miasteczko dookoła i rzucić okiem na perspektywę z poziomu rzeki. Niezmiennie piękna aura pozwoliła leniwie spacerować, zrobić odpoczynek nad rzeką i powoli wrócić na stację kolejową. Tą wycieczką zakończyliśmy sezon turystyczny roku 2021/2022. Dziękuję wszystkim za udział, dobre humory i pomoc w gromadzeniu zdjęć z wycieczek.

Zapraszam jesienią do startu w nowy rok.

Majka

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00