to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

WYCIECZKA DO KAMIEŃCA ZĄBKOWICKIEGO

     Mimo strasznych prognoz po tygodniu deszczu okazało się rano 22 listopada 2017 r. że los nam sprzyja. Nie mogę powiedzieć, ze świeciło słońce ale było bardzo przyzwoicie jak na tę porę roku. Do Kamieńca dotarliśmy naszym ulubionym środkiem transportu czyli szynobusem.
      Pora była dość wczesna, do zwiedzania pałacu zostało prawie półtorej godziny ale od czego są telefony. Mieliśmy obietnicę przemiłej pani w „Restauracji pod wieżą ”, że zostaną nam otwarte drzwi grubo przed czasem. Po drodze  przeszliśmy przez mały punkt widokowy z piękną panoramą miasteczka. Kawa, a zwłaszcza ciasto przeszło nasze oczekiwania !
Zwiedzanie pałacu pozostawiło też niezwykłe wrażenia. Część uczestników śledzi, co dzieje się w „zamku” jak niektórzy nazywają pałac, i widać postęp prac remontowych od lat. Pałac wymaga niezwykłych nakładów ze względu na swój ogrom i zniszczenia. Szczególnie przykre jest uświadomienie sobie, że większość pałaców na Dolnym Śląsku przez długie lata była jedynie niszczona i rozgrabiana.
     Pałac założony i zbudowany z niezwykłym rozmachem przez znaną nam Mariannę Orańską przyciągał przez dziesięciolecia koronowane głowy i śmietankę towarzyską całej Europy. Budowa trwała ponad 30 lat od 1838 roku. Marianna z rodu Oranje-Nassau urodzona jako córka króla Niderlandów, znana jako „dobra Pani” przyczyniła się do rozwoju  Kotliny Kłodzkiej, wspomagała biednych, budowała szpitale i ochronki, drogi…Przypisuje się jej powiedzenie „ .nie przyszłam na świat po to, by żyć dzięki ludziom, ale by ludzie żyli dzięki mnie ”. Na swoje czasy była niezwykle odważna i bezkompromisowa. Warto dodać, ze ród Marianny Orańskiej do dzisiaj panuje w Holandii.
     Zwiedziliśmy następnie kościół Wniebowzięcia NMP, należący niegdyś do zespołu klasztornego cystersów z pięknym ołtarzem drewnianym o wys. 22 m (!), stallami i wciąż będącymi w użytku ozdobnymi ławkami mającymi ok. 300 lat oraz wspaniałą amboną.
     Pozostał nam czas na obiad w zaprzyjaźnionej już restauracji, polecamy zarówno kuchnię, jak i niespotykane już u nas niskie ceny
     Ciesząc się, że znowu nam pogoda sprzyjała cała czternastka zadowolona  wróciła do Świdnicy

Majka

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00