to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Wycieczka do Sobótki

     Chłodny ale ładny dzień 19 października 2022 był dobry, aby rozpocząć sezon wycieczkowy w nowym roku akademickim. Na nowo otwarta ( po 22.latach przerwy ) linia kolejowa do Wrocławia przez Sobótkę pozwoliła na łatwy dojazd ulubionym środkiem transportu.

     Program był tym razem związany z jubileuszem 60.lecia Muzeum Ślężańskiego w Sobótce. Zwiedzanie musiało tradycyjnie poczekać aż wypróbujemy kolejny lokal, tym razem „Herbaciarnię Ziołową” , w której dostaliśmy pyszną kawę i desery. Nie było to łatwe, ponieważ mieliśmy rekord UTW w ilości uczestników…35 osób !!! Po wejściu na dworzec w Świdnicy przeżyłam szok widząc tak wielką gromadę, pomyślałam w pierwszej chwili, że to jakieś dwie niezależne wycieczki….

     Spacerkiem z dworca w Sobótce dotarliśmy do herbaciarni, która otworzyła dla nas podwoje dwie godziny wcześniej, to było bardzo miłe.

     Zwiedzanie muzeum wymagało sprawnej organizacji ze strony pracowników, ponieważ na pierwsze piętro, ze względu na stare zabytkowe stropy, nie może wejść jednocześnie tak duża ilość osób. Budynek, w którym znajduje się muzeum jest najstarszym domem w mieście z 1568 r. Był własnością zakonu kanoników regularnym i znajdował się w nim szpital. Pozostałości detali architektonicznych jest sporo, niektóre widać na naszych zdjęciach.

     Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, jedna zwiedzała wystawy muzealne z p. dyrektor, druga w tym samym czasie podziwiała zbiory lapidarium. Po zwiedzaniu nastąpiła zmiana grup, dzięki czemu spokojnie można było wszystko obejrzeć i wysłuchać bardzo ciekawych i profesjonalnych objaśnień.

     Poznaliśmy nie tylko zbiory, niektóre prehistoryczne, ale przy okazji historię miasta oraz kultu pogańskiego wiążącego się z górującą nad miastem Ślężą.

     Po pożegnaniu przemiłej „załogi” muzeum niespiesznie przespacerowaliśmy przez centrum podziwiając kościół z XIV wieku św. Anny Samotrzeciej oraz barokowy kościół parafialny św. Jakuba Apostoła. Zakończenie wycieczki też nie było złe, kto miał ochotę mógł skorzystać ze skromnej ale smacznej usługi gastronomicznej. Koleje Dolnośląskie nie zawiodły i na czas wróciliśmy do Świdnicy.

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00