to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Warsztaty dla Seniorów i Opiekunów we Wrocławiu

Na 2. Forum Wspierajmy Seniorów dnia 17 maja 2019 w hotelu Ibis Styles uczestniczyła pięcioosobowa grupa słuchaczy Świdnickiego UTW, po wcześniejszej rejestracji.

            Podczas otwarcia mówiono m.in. o poczuciu kontroli. Osoby z wewnętrznym poczuciem kontroli (sprawstwo od siebie) bardziej dbają o siebie, współpracują z lekarzem, następuje komunikacja dwustronna, słuchanie się nawzajem (własna podmiotowość). Osoby o zewnętrznym poczuciu kontroli czują się zależne od otoczenia, mają poczucie bycia kierowanym przez innych ludzi (rodzinę, system szkolny, środki masowego przekazu), obowiązujące nakazy i zakazy, instrukcje, kary i nagrody). – A co powiedzą ludzie?

            Specjalista fizjoterapii, dr n. med. Krzysztof Aleksandrowicz m.in. zasygnalizował problem Ironmana (człowieka z żelaza) mpo 60-tce. Ironman to najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie – 3,86 km (2,4 mil) pływanie, 180,2 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,195 km (maraton, 26,2 mil) bieg. Maratończyk rofesor dr hab. Jan Chmura rocznik1949 m.in. sam bada swój organizm podczas biegów. Karol Kundzicz (szwagier „naszej” Ani) zajął się skrótowo tematem „Przytul sąsiada: oksytocyna czy magia?” Istotne dla ludzi jest przytulanie, całowanie. Przy porodzie, podczas seksu, czy płaczu wydziela się w mózgu oksytocyna. To eliksir miłości, otwieranie się na inną osobę. Środek przeciwbólowy – wystarczy przytulić się!

Warsztaty odbyły się w pięciu turach. Doktor K. Aleksandrowicz i mgr Katarzyna Polerowicz-Borsuk zajęli się aktywnym i sprawnym seniorem. Należy uprawiać sport, niezależnie od wieku. Nie chodzi przy tym o żaden wyczyn. Stosować różne formy aktywności jak np.: spacer, marsz, piesze wycieczki, Nordic Walking, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia sprawnościowe, jogę, Chi Kung, Tai Chi. Wskazany jest spacer szybki nawet z plecakiem. Ważny jest wiek, wydajność. Przy problemach konsultować z lekarzem np. kardiologiem. System Spiralnej Stabilizacji Mięśniowej (wymysł Czecha) przywraca spiralę mięśniową. Instruktor hatha jogi Aneta Kurek podkreśliła, że dzięki ćwiczeniom hatha jogi zmniejszyły się bóle w haluksach, bardzie wyprostowana jest sylwetka, większa wytrzymałość fizyczna, wzmocnienie mięśni i kręgosłupa. Wskazana jest gorzka sól emska (moczyć stopy lub wsypać do wanny). Sól można kupić w internecie lub aptece np. za 25,- złotych kilogram. Przy żylakach – leżąc na podłodze, nogi oprzeć o ścianę na kilka minut. Doktor farmacji  Magdalena Hurkacz omówiła interakcje międzylekowe. Leki przed posiłkiem przyjmować na pół godziny wcześniej. Wszystkie leki popijać zwykłą, przegotowaną wodą. Przyczynami chorób układu krążenia są m.in.: alkohol, stres, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej. Jeść mniej smażonego mięsa. Nie wolno margaryny. Pietruszkę używać nawet zamiast soli (stwarza wrażenie soli). Acard=Polocard=Aspirin Cardio 100= Polopiryna= Acesan=Upsarin . Pytać przy zakupie leku: – Co jest substancją czynną leku? W czasie terapii insuliną bazylia i pyłek pszczeli szkodzi. Szałwia z insuliną może zaburzać kontrolę glikemii. Czosnek zwiększa krwawienia. Czosnek – obniża krzepliwość krwi, poziom glukozy, ciśnienie. Oregano – powoduje anemię. Żeń-szeń syberyjski wiele szkodzi np. z lekami przeciwcukrzycowymi, ale zmniejsza stężenie alkoholu do 30 procent. Z kolei dziurawiec ma wiele interakcji, a w połączeniu ze słońcem czyni wielkie zła i leki nie działają. Miłorząb japoński – zmniejsza krzepliwość. Zielona herbata – po niej można mieć anemię, bo wstrzymuje żelazo. Aloes – także nie wskazany przy lekach. Ostropest plamisty – stwarza niepożądane zaburzenia jelitowe. Przy nasionach lnu nic się nie wchłania. Błonnik nie łączyć też z lekami. Cytrusy, sok grejpfrutowy – hamuje metabolizm leków w wątrobie. Powoduje skurcz łydek i serca (szklanka soku działa 24 godzin). Grejpfrutów nie stosować 4 godziny przed i po lekach. Witamina K (MK7) to totalna bzdura. Koordynator, lekarz Marcin Drozd, kardiolog przekazał wskazówki postępowania w chorobach sercowo-naczyniowych u osób starszych (niewydolność serca, migotanie przedsionków, choroba niedokrwienna serca). Acardu, aspiryny bez zgody lekarza nie brać, nawet jedną tabletki profilaktycznie.  Anestezjolog, specjalista medycyny ratunkowej dr hab. Jacek Smereka omówił pierwszą pomoc w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia, czynności resuscytacyjne przy pomocy studentów ratownictwa.         

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00