Sekretarz zarządu Świdnickiego UTW, miłośniczka polszczyzny Krystyna Stanikowska dnia 10 grudnia 2019 (wtorek) zorganizowała przy piernikach własnego wypieku Cafe Senior Warsztaty pisania oryginalnych kartek świątecznych – dzielimy się pomysłami.
Podczas refleksyjnego, nastrojowego wieczoru, przy świątecznych dekoracjach na stole i kolorowej choince Teresa Daleszyńska, K. Stanikowska i Anna Sampolińska-Jaworska wprowadziły w nastrój poezji, swoistej idylliczności, duchowości o świętach i domu dzieciństwa. Cytowano fragment utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Jana Twardowskiego. Następnie Krysia zaproponowała konkurs o nazwie haiku. Haiku to japońska forma wiersza powstała w XVII wieku. Haiku składa się z 17 sylab podzielonych na trzy części znaczeniowe po 5, 7 i 5 sylab. Haiku składa się przeważnie z trzech bezrymowych wersów. Haiku składa się z 17 sylab podzielonych na trzy części znaczeniowe po 5, 7 i 5 sylab. Oryginalne haiku pisane po japońsku składa się z jednej ciągłej linijki, a podział na trzy wersy stosuje się tylko w transliteracji tekstu japońskiego oraz w utworach w językach innych niż japoński. Czesław Miłosz przełożył (na podstawie tłumaczeń z języka angielskiego) na język polski wybrane utwory klasycznego haiku, w których zachował tylko podział na trzy wersy.
Uczestnicy spotkania tworzyli swoje haiku, które oceniło jury w składzie: T. Daleszyńska, Wanda Karaśkiewicz, A. Sampolińska-Jaworska, podkreślając wysoki poziom wszystkich utworów. Wyróżnienia otrzymały:
Barbara Kaczmarczyk za intymności i nastrojowość:
Gwarne lotnisko
męczący lot
to znosi moją samotność
Jolanta Mieszkalska za optymistyczną adaptacje haiku Krysi:
Puste krzesło
Otwarte drzwi
Wraca nadzieja
Trzecie miejsce komisja konkursowa przyznała Halinie Repiczewej za odwagę w pokonaniu bariery językowej serdeczne, prawdziwe, uczuciowe:
Święto
choinka
mróz, śnieg
rodzina
Danuta Majewska za refleksyjno-filozoficzne ujęcie zajęła drugie miejsce:
Świąteczny czas
Tęsknotą objęty
Za czymś, kimś?
Zgoda na rzeczywistość
Wraca nadzieja
Pierwsze miejsce jury dało haiku Wiesławowi Łabęckiemu za autentyczność:
Choinka, esemes i komputer
Smartfon, kłótnia i stół
Wigilia minęła
Warto dodać, że 19 listopada Teresa Daleszyńska także w ramach Cafe Senior wspaniale oprowadziła słuchaczy po ukraińskiej Odessie, prezentując ciekawą historię miasta i wiele zdjęć. Ogólnie za Cafe Senior odpowiada z zarządu ŚUTW Barbara Dębska.