to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Pałace w okolicach Świdnicy – relacja

24 czerwca 20 osobowa grupka studentów UTW odwiedziła pałace w okolicach Świdnicy .

1. Zespół folwarczny „Keiserhof” w Zawiszowie składa się z zabytkowego dworu – domu rządcy, z końca XIX r oraz zabudowań gospodarczych o niespotykanej konstrukcji dachu . Po 1945 r był własnością PGR . Obecnie dwór oraz oficyna mieszkalna jest zamieszkała, obiekty są zaniedbane i nie przypominają dawnej świetności . W budynkach gospodarczych prowadzona jest działalność gospodarcza.

2. Pałac w Sulisławicach został wzniesiony około 1778 r w miejscu pierwotnego renesansowego dworu nawodnego prawdopodobnie z XVI wieku. W 1945r rezydencję zajęły wojska Armii Czerwonej i przebywali tam do 1950 roku. Pobyt żołnierzy przyczynił się do znaczących zniszczeń budynku. Kolejnym użytkownikiem był PGR Legnica . Rezydencja nie była ani remontowana , ani użytkowana co doprowadziło do dalszej dekapitalizacji do tego stopnia, ze w 1967 roku planowano rozbiórkę.

3. Pałac w Bagieńcu , którego początki datowane są na XIV w . Po II wojnie posiadłość została upaństwowiona i w drugiej połowie XX wieku został doprowadzony do ruiny. Obecnie jest własnością prywatną , jednak brak widocznych oznak dbałości .

4. Pałac w Wiśniowej – początek rezydencji sięga XVI wieku, Renesansowy dwór w późniejszym okresie był wielokrotnie przebudowywany . Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z lat 1872-1884 oraz rozbudowie z roku 1899. Obecnie częściowo zamieszkały.
Po drodze do Świdnicy jest unikatowa postać przed oczyszczalnią ścieków w Zawiszowie : „Srający Chłopek” to zwany inaczej Srajludkiem lub Bolko Myślicielem pomnik przedstawiający mężczyznę w trakcie defekacji. Pomnik ten został postawiony w związku z uruchomieniem w Świdnicy nowoczesnej, biologicznej oczyszczalni ścieków. Były to lata 1934-36. Stał on w swoim pierwotnym miejscu aż do 1992 roku. Wtedy to w związku z zamknięciem starej oczyszczalni ścieków, pomnik postanowiono przenieść. Naturalnym wyborem była nowa oczyszczalnia ścieków. O pomnik dbają bardzo pracownicy świdnickich wodociągów.

5. Pałac w Kiełczynie . Początki rezydencji sięgają połowy XVII wieku. Po 1945 roku stał się własnością państwa polskiego, został wyremontowany w 1975 r. Mieściły się w nim biblioteka , klub Ruchu , część pomieszczeń pełniła funkcje mieszkalne. Władze Gminy Dzierżoniów poczyniły starania o wykwaterowanie mieszkańców, co ostatecznie umożliwiło przeprowadzenie kompleksowego remontu dzięki pozyskaniu koniecznych na ten cel środków finansowych z wielu źródeł. Obecnie mieści się tu centrum kulturalne , audiowizualne i namiastka muzeum,

6. Pałac w Krzyżowej Pierwszą rezydencję wzniesiono w XVII w. Obecny pałac ufundowała rodzina von Zeidlitz w pierwszym ćwierćwieczu osiemnastego stulecia. Projektantem barokowego budynku był prawdopodobnie Felix Anton Hammerschmidt Doprowadzony do ruiny po 1945 r., został odbudowany w latach 90` ubiegłego wieku.
Po drugiej wojnie światowej majątek rodziny von Moltke znacjonalizowano i przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Z biegiem lat pałac i reszta posiadłości zostały zaniedbane. Losy rezydencji odmieniły się w 1989 r. 12 listopada tegoż roku w Krzyżowej odbyła się tzw. msza pojednania, w której uczestniczyli premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Rezultatem tego spotkania było powołanie fundacji Krzyżowa. W latach 1992-1998 odbudowano pałac wraz z folwarkiem. W dawnych budynkach gospodarczych urządzono pokoje hotelowe, sale konferencyjne, salę sportową oraz restaurację. 

7. Pałac w Makowicach . Pierwotna renesansowa rezydencja została ufundowana w XVII wieku. Dwór był częściowo murowany z kamienia, częściowo wzniesiony w konstrukcji ryglowej Po 1945 roku majątek w Makowicach przejęło państwo polskie. Na jego bazie utworzono Zakład Rolny Makowice wchodzący w skład Kombinatu PGR w Świdnicy. W pałacu mieściły się biura i świetlica. W 1967 roku budynek nadawał się do generalnego remontu. Prace remontowe prowadzono w latach 1977-1978. Roboty objęły wymianę dachu, naprawy elewacji, częściową wymianę stropów, adaptację pomieszczeń piętra na cele hotelowe (nowe ściany działowe, węzły sanitarne). W kolejnych dekadach rezydencja ponownie została zaniedbana. Od 2008 roku pałac jest własnością osoby prywatnej. Inwestor w latach 2008-2011 przeprowadził generalny remont. Odtąd w zabytku funkcjonuje resta uracja oraz pokoje hotelowe umożliwiające organizację przyjęć dla ponad stu osób.
Obok pałacu jest kościół wzmiankowany już w 1372 r. , a obecna budowla została wzniesiona w 1. poł. XVI w. Modernizowany ok. 1596 r., remontowany w latach 1966 – 1968. Kościół usytuowany w obniżeniu terenu w centrum wsi, boryka się z wilgocią i wymaga ciągłego osuszania. Otoczony kamiennym murem z bramą po stronie zach. W kościele przykłady XVI w. sztuki sakralnej: kamienny ołtarz, kamienna chrzcielnica, epitafia .

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00