W ramach zadania publicznego „Aktywizowanie środowisk lokalnych na rzecz rozwoju środowiskowych usług dla osób starszych”, Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy podjął się organizacji Przeglądu Piosenki Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Odbył się on 28 października w wypełnionej po brzegi sali klubu „Bolko”
Przegląd został zaplanowany jako kolejna impreza organizowana w ramach obchodów jubileuszu 5-lecia istnienia ŚUTW. Był też naturalną emanacją tego, co w naszym Stowarzyszeniu się działo, czyli systematycznych zajęć śpiewu i umuzykalniania, oferowanych naszym członkom.
Sama impreza została, w swej koncepcji, podzielona na dwie części:
- Pierwsza, to część konkursowa, zakończona wręczeniem nagród i koncertem laureatów. Używając słowa „konkursowa”, trzeba pamiętać o podstawowej koncepcji imprezy, czyli – nie ostra rywalizacja a raczej radość z możliwości zaprezentowania się i wspólnego śpiewania.
W tej części poszczególne reprezentacje wykonywały:
– 1 piosenkę o sobie, czyli specjalnie ułożoną lub też taką, z którą najbardziej się identyfikują.
– 2 piosenki turystyczne,
W Przeglądzie wzięło udział 5 uniwersytetów i stowarzyszeń:
– Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żarowie
– Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu
– Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSZiP w Wałbrzychu
– Stowarzyszenie 3. Wieku w Świebodzicach
– Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Nad częścią konkursową czuwało jury złożone z profesjonalistów – znanych i cenionych muzyków naszego miasta.
Skład Jury był następujący;
– Mirosław Jabłoński – przewodniczący
– Mirosława Druzd
– Jan Górski
Przewodniczący jury – Mirosław Jabłoński – przedstawił werdykt tego gremium. W swym wystąpieniu podkreślił wysoki poziom prezentowanych przez wszystkich wykonawców utworów. Po przedstawieniu prze niego każdego kolejnego laureata, członek Jury – Mirosława Druzd – w pięknych słowach uzasadniała tę ocenę, każdorazowo kończąc swoją wypowiedź trafną sentencją.
Na szczególne podkreślenie zasługuje wypowiedź pana Jana Górskiego, który nie kryjąc wzruszenia stwierdził, że w dzisiejszej modzie na życie bez łączności z innymi ludźmi, modzie na „plastikowe” piosenki wykonywane przez mechaniczne urządzenia, impreza ta jest pięknym przykładem, że jeszcze nie wszystko jest w tej kwestii stracone, że są jeszcze ludzie, którzy spotykają się, aby razem śpiewać, że sprawia im to radość, i że czynią to pięknie.
Wg jurorów wszystkie zespoły zasłużyły na uhonorowanie ich wyróżnieniem. Każdy z nich otrzymał piękne trofeum. Nagrodę Grand Prix otrzymał zespół z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy WSZiP w Wałbrzychu.
Wszystkie nagrody zostały w całości zakupione z kwoty dofinansowania projektu przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy.