Od czerwca do listopada 2021 roku uczestniczyliśmy w projekcie ŚUTW Seniorzy aktywni w kulturze dofinasowanym przez Gminę Miasto Świdnica.
Pierwsze spotkanie odbyło się w dniu 16.06.2021r. w sali Miejskiego Centrum Wspierania Inicjatyw i dotyczyło życia i twórczości – zaliczanej do kanonu światowej literatury – Stanisława Lema. Na początek Wiesław Łabęcki przybliżył zebranym postać tego wielkiego pisarza. Następnie wystąpiła młodzież z I LO w Świdnicy pod kierunkiem Ireny Szymaniak. UTWorki przedstawiły różne aspekty twórczości autora, przede wszystkim science fiction, a uczniowie uzupełnili je, pięknie czytając fragmenty wybranych książek. Zgromadzeni seniorzy z wielkim zainteresowaniem odkrywali na nowo Stanisława Lema.
Dnia 15.10.2021r. w Galerii Fotografii wysłuchaliśmy prelekcji „Po – Lem – icznie” polonistki z II LO w Świdnicy – Marioli Mackiewicz. Przedstawiła nieznane oblicze Stanisława Lema, wizjonera o niebanalnym zachowaniu, który przewidział powstanie wielu wynalazków. Nie spodziewaliśmy się , że usłyszymy tyle nowych informacji o tym wielkim oryginale!
Kolejne spotkanie, tym razem poświęcone życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida, odbyło się w dniu 28.10.2021r. w sali MCWI. Młodzi narratorzy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, przygotowani przez nauczycielki Marzenę Bojanowską i Agnieszkę Kawałko – autorkę prezentacji, przedstawili istotne fragmenty życiorysu tego wybitnego, późno odkrytego twórcy, a UTWorki – pod kierunkiem Teresy Cory – nostalgiczne wiersze poety. Ewa Oleśkiewicz wykonała przepiękne dekoracje. Widzowie ( seniorzy z DD Senior Wigor i innych organizacji pozarządowych ) ulegli refleksyjnej, nastrojowej atmosferze spotkania a nam – w towarzystwie młodzieży – ubyło lat!
No i ostatnie już spotkanie z C. K. Norwidem, tym razem w całości przygotowane przez naszą grupę, dnia 24.11. 2021r. Odbyło się w ramach Cafe Senior, którego comiesięcznym organizatorem jest Basia Dębska. Scenariusz występu opracowała Teresa Cora, prezentację multimedialną – Renata Olejnik, a wszystko ubarwiła dekoracjami – Ewa Oleśkiewicz. Pierwszy raz – oby nie ostatni – towarzyszył naszemu występowi akompaniament na fortepianie. Danuta Zoń (wpisując się w romantyczną konwencję spotkania) przepięknie wykonała wariacje inspirowane sonatą g- moll Fryderyka Chopina oraz walcem Johanna Straussa. Rolę narratora, spinającego całość, pełniła Teresa, która na koniec sprowokowała uczestników do dyskusji nad „ złotymi myślami” Norwida.
W trakcie spotkania Krystyna Lasek – w imieniu Rady Federacji UTW – wręczyła Teresie Corze i Wiesławowi Łabęckiemu podziękowania dla wolontariuszy, którzy w ubiegłym roku poświęcali swój czas i zdrowie dla seniorów w swoich lokalnych społecznościach. Byliśmy dumni i szczęśliwi, że zostali docenieni!
Projektem Seniorzy aktywni w kulturze zakończyliśmy rok 2021. Cała nasza grupa brała w nim bardzo aktywny udział.
A co nam przyniesie rok 2022? To wielka niewiadoma!