to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Wiceprezes   505 718 322

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Kąty Wrocławskie

Dość zimny i wietrzny dzień 17 listopada 2021 nie zniechęcił kilkunastu osób do wybrania się na wycieczkę. Pociąg zapewnia dość komfortowy dojazd, na dodatek plan miejskiej wyprawy gwarantuje też możliwość schronienia co jakiś czas.

A program był ambitny, mieliśmy zapoznać się z mało komu znanym miasteczkiem, które ma do zaoferowania bardzo ciekawy kościół św.św. Piotra i Pawła, interesujący ratusz , były kościół ewangelicki, Regionalną Izbę Pamięci, mury obronne…

Po przyjeździe podziwiałyśmy remont drewnianej wiaty dworcowej i wspaniale odrestaurowany dworzec . Powolnym spacerkiem w niecałe pół godziny dotarłyśmy do kawiarni w Rynku ( można podziwiać na zdjęciu sympatyczne wyposażenie ), gdzie miałam już przetarty szlak. Zostałyśmy przywitane  entuzjastycznie, panie zdradziły nam, że taka liczba osób i zamówień o tej porze uzbiera się normalnie w ciągu tygodnia. Nie będę opisywać ciast i deserów, proszę się przekonać, że warto tam pojechać.

Zwiedzanie rozpoczęłyśmy od ratusza, który wielokrotnie był przebudowywany ze względu na kilkakrotne pożary zabudowań miejskich. Najstarszą częścią jest wieża z 1616 r. o wys.36 metrów . Zwiedziłyśmy tam celę więzienną dzięki pracownikom Regionalnej Izby Pamięci.

Kolejnym, bardzo emocjonalnym punktem była Izba Pamięci, znajdująca się w byłym kościele ewangelickim św. Elżbiety. Kościół znajduje się tuż obok ratusza, co jest bardzo nietypowym rozwiązaniem. Zbudowany został w latach 1833-1836 , a jego projektantem był K.F. Schinkel. Po II wojnie światowej ze względu na brak ewangelików wykorzystywany był do różnych celów, aż w końcu powstała po remoncie powstała w nim Izba Pamięci, która jest właściwie fantastycznym muzeum.

Otwarta od paru miesięcy wystawa  ”Od Kanth do Kątów Wrocławskich ” pokazuje w niezwykły sposób wspólne dziedzictwo poprzednich jak i obecnych mieszkańców. Mieszkańcy miasta i okolic czynnie włączyli się w proces przygotowania tego przedsięwzięcia pomagając gromadzić przedmioty powszechnego użytku. Fragmenty wystawy możemy zobaczyć na zdjęciach.

Kolejnym punktem był spacer wzdłuż murów oraz cmentarza polskich i radzieckich żołnierzy do kościoła katolickiego z XV wieku. Tutaj spotkał nas zawód, drzwi zamknięte, ksiądz proboszcz nieobecny, trudne czasy dały  znać w sposób przykry…kolejny pogrzeb. Pozostało nam podziwiać przepiękną nietypową wieżę z dodatkowymi wieżyczkami na rogach,  portal główny, kolumnę maryjną przed kościołem oraz posąg św. Nepomucena  z połowy XVIII wieku.

Zakończenie w małej ale sympatycznej „Bazylii” przy degustacji pizzy pozwoliło zrealizować plan do końca. Polecam zwiedzanie miasteczka, nikt się nie rozczaruje…

Zapraszam na kolejne wycieczki

Majka

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Wiceprezes   505 718 322

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00