to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

WYCIECZKA DO LEGNICY

      Grudzień a zwłaszcza trzynastego nie zachęca zbytnio do wycieczek. Na dodatek tego dnia temperatura gwałtownie się obniżyła, a mimo to zebrała się grupa śmiałków, którzy nie zrezygnowali z możliwości zobaczenia Legnicy w nowej odsłonie.
     Przejazd szynobusem, jak zawsze przyjemny, nastroił nas pozytywnie do miejskiego spaceru. Mieliśmy tym razem niewiele czasu na kawę. Okazało się jednak, że przygoda z kawą z automatu nie była taka zła. Spieszyliśmy się na umówione  wejście do Mauzoleum Piastów legnicko – brzeskich, gdzie nie zawsze to jest możliwe. Ojciec Szymon z klasztoru Franciszkanów okazał się bardzo życzliwy na dodatek znający łacinę tak dobrze, że tłumaczył wszystkie sentencje w mauzoleum, gdzie znajduje się zbiór sarkofagów Piastów, posągów oraz malowideł. Mauzoleum przylega do kościoła św. Jana Chrzciciela, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć ruchomy obraz  św. Jana  w chwili chrztu Jezusa, również dzięki życzliwości jednego z zakonników.
     W dawnym Pałacu Opatów Lubiąskich znajduje się Muzeum Miedzi, gdzie mogliśmy obejrzeć nie tylko eksponaty związane z miedzią. Dołączyła do nas w tym momencie studentka Legnickiego UTW Halinka Zajączkowska i dzięki niej po zwiedzeniu muzeum oraz Akademii Rycerskiej udało się wejść do Sali Maneżowej oraz Sali Królewskiej . To była rewelacja, „normalnie” nie mielibyśmy szans, ponieważ dostęp do tych pomieszczeń nie znajduje się w gestii muzeum.
     Zwiedziliśmy oczywiście katedrę św. Piotra i Pawła z jego wspaniałymi portalami z XV w., Kramy Śledziowe, widzieliśmy Dom pod Przepiórczym Koszem, Stary i Nowy Ratusz oraz rewitalizowane uliczki…
     Nie zabrakło małej obiadowej przekąski oraz wreszcie porządnej kawy z ciachem w Kawiarni Markowej w rynku.
     Dziękujemy Legnickiemu UTW za pomoc (w osobie Halinki).


Zapraszam na następne wycieczki.
      Majka

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00