to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

WIERZBNA, BAGIENIEC, WIŚNIOWA

Tyle się dzieje w naszym UTW i w instytucjach kulturalnych miasta, że pierwszy wolny termin na wycieczkę był właśnie teraz. Cóż ładna pogoda już była, ale to nie zraża nigdy zawziętych turystów.Grupa ośmioosobowa jest niezwykle mobilna, sprawna i stwierdziliśmy , że żadna ilość mała czy duża nie przeszkadza , żeby się dobrze bawić.

      Na przystanku w Wiśniowej czekał na nas „tubylec” Andrzej i poprowadził prosto pod pałac. Pałac nie jest w dobrym stanie, a wart byłby remontu i inwestycji. Pierwotnie renesansowy, przebudowany w stylu francuskiego neorenesansu mimo kiepskiego stanu zachwyca swoja architekturą. Skierowaliśmy swoje kroki w kierunku domu naszych przewodników Ali i Andrzeja, gdzie zostaliśmy zaproszeni na kawę. Była to niespodzianka choć zważywszy niską temperaturę  kawa w zaciszu domowym była niezwykle krzepiąca.
     Kolejnym punktem był pałac w Bagieńcu,a spacer przez las był przyjemny . Bagieniec jest często odwiedzany przez mieszkańców Świdnicy i wciąż nam jest żal, że jego stan właściwie się nie poprawia. Początkowo był to prawdopodobnie dwór obronny, kolejne przebudowy zmieniły jego funkcję , pełnił rolę pałacu otoczonego jeziorem. Bagieniec odwiedził Wolfgang Goethe.
     Kolejny spacer leśną drogą doprowadził nas ko kompleksu „ Biały Las ”, składającego się ze stadniny koni oraz restauracji. Można popijać kawę lub jeść obiad przyglądając się próbom jazdy konnej przez szybę oddzielającą te dwa obiekty. Większość  wypróbowała placki ziemniaczane . Niespodzianką była informacja obsługi, że właśnie jest dzień życzliwości dla klienta, więc kącik kawowo- herbaciany był gratisowy. Było to bardzo sympatyczne.
      Po odpoczynku wyruszyliśmy do pałacu w Wierzbnej.  Obiekt jest podobno remontowany od 16.lat (!).  Niestety zarówno pałac jak i pozostałości po klasztorze cystersów są w opłakanym stanie. Doprowadzenie do jakiegoś sensownego wyglądu wymaga niezwykłych nakładów ze względu na ogrom zniszczeń. Udało nam się wejść na dziedziniec pałacu i klasztoru, a nawet do wnętrza pałacu dzięki pomocy stróża terenu.  To była rzadka okazja zobaczenia właściwie terenu budowy.
      Przechodząc obok kościoła i przyległego cmentarza w Wierzbnej nie mogliśmy nie odwiedzić naszego kochanego i niezapomnianego Pana Mikołaja.     
     Mimo niezbyt zachęcającej pogody okazało się, że wycieczka spełniła a nawet przerosła nasze oczekiwania  głównie dzięki naszym opiekunom Ali i Andrzejowi.     

 
Zapraszam na wycieczkę do Wrocławia w grudniu

Majka

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00