to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Zaproszenie ŚOK na ciekawy (i darmowy) spektakl

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl „Duch. Król-Avatar czyli Słowacki w Metaversum”

Premiera: 25.09.2023 Świdnicki Ośrodek Kultury,

godz.12.00 – spektakl dla szkół (rezerwacje grupowe na mail: h.szymanska@sok.com.pl

godzina 18:00 – spektakl ogólnodostępny

wstęp wolny, wejściówki do pobrania ze strony bilety.sok.com.pl  lub w kasach ŚOK

Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż przez wyobraźnię i refleksję, poprzez spektakl teatralny zatytułowany „Duch. Król-Avatar, czyli Słowacki w Metaversum”. To nowatorska produkcja, której źródłem inspiracji jest niedokończony poemat Juliusza Słowackiego – „Król-Duch”. Jednak tym razem postawiliśmy sobie za cel nie tylko przybliżenie tego dzieła, lecz także skonfrontowanie jego myśli z wyjątkowo współczesnym kontekstem przestrzeni wirtualnej.

 

W świecie, gdzie rzeczywistość spotyka się z wirtualnością, a granice między tymi dwoma wymiarami stają się coraz bardziej płynne, pojawia się pytanie o naszą tożsamość, naszą wolę i naszą odpowiedzialność. Spektakl „Duch. Król-Avatar, czyli Słowacki w Metaversum” przenosi nas do fascynującej rzeczywistości Metaversum – przestrzeni wirtualnej, gdzie każdy może stać się kimkolwiek pragnie. W tym miejscu spotykają się nasze marzenia, pragnienia i lęki, a także kwestie dotyczące tożsamości narodowej i osobistej.

Główny wątek spektaklu toczy się wokół postaci Ducha, który przyjmuje różne postaci i wciela się w różne role, aby kwestionować istniejące normy i wartości. W obliczu Metaversum, gdzie anonimowość i swoboda działania zdają się nieograniczone, nasz bohater stawia pytania o patriotyzm, władzę, religię i wolną wolę. Czy przestrzeń wirtualna może być miejscem, w którym możemy realizować nasze ideały narodowe i osobiste, czy też staje się ona polem do walki o dominację i manipulację?

Spektakl „Duch. Król-Avatar. Czyli Słowacki w Metaversum” to nie tylko wizualna uczta, lecz także intelektualna podróż. Poprzez unikalne połączenie klasycznego tekstu Słowackiego z nowoczesnymi narzędziami technologicznymi, przenosimy widzów w świat pełen kontrastów i pytań. Bóg dał nam wolną wolę, czy zostaliśmy pozbawieni jej przez wpływy społeczne? Jaki jest sens posiadania własnej tożsamości, gdy możemy stać się kimkolwiek w wirtualnym świecie?

Przygotujcie się na podróż przez czas i przestrzeń, gdzie literatura spotyka się z technologią, a przemyślenia Słowackiego odczytują się na nowo w kontekście współczesnej rzeczywistości wirtualnej. „Duch. Król-Avatar, czyli Słowacki w Metaversum” to spektakl, który skłania do refleksji, wywołuje emocje i pozostawia widza z pytaniami, które towarzyszą nam nie tylko w świecie rzeczywistym, ale także w przestrzeni wirtualnej, a granice pomiędzy tymi dwoma wymiarami zacierają się coraz bardziej….

Reżyseria: Mateusz Kowalski

Choreografia: Anatoliy Ivanov

Scenografia: Alicja Jurgielewicz Kowalska

Muzyka na żywo: Aram Sayegh, George Sayegh

Scenariusz: Andrzej Gliński

 

Obsada:

Duch – Adrianna Kazimierz

Kobieta – Natalia Dinges

Mężczyzna – Stefan Mazur

 

Produkcja: Instytut Piramowicza

Spektakl powstał w ramach projektu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

#offpolska

Czas trwania 65 min.

 

 

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00