to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015

 Inauguracja nowego roku akademickiego to niezwykle ważne święto społeczności uniwersyteckiej. W tym roku, ósma już inauguracja, odbyła się 29.10 w sali teatralnej ŚOK.  Trzeba przyznać, że wybór miejsca był bardzo trafny. Sala ta bowiem, w przeciwieństwie do klubu „Bolko”, ma i lepszą akustykę, i stwarza zupełnie inny klimat. Cieszy fakt, że skutkuje promocja imprezy (baner na stronie internetowej, pop-up, osobiste powiadomienia itp.) oraz, jak sie wydaje, wzrasta w słuchaczach świadomość bycia we wspólnocie i traktowania inauguracji również jako swojego osobistego święta. To wszystko sprawiło, że sala była wypełniona niemal po brzegi.

Było miło, że uroczystość  uświetnili swoją obecnością Senatorowie: Stanisław Jurcewicz i Wiesław Kilian, Posłowie na Sejm RP: Izabela Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz – Leszczyńska, Teresa Świło, Robert Jagła oraz przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli: Prezydent Miasta – Wojciech Murdzek, Wicestarosta Świdnicki – Alicja Synowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Gadzińska. Oczywiście wierzymy, że tak duża frekwencja nie była powodowana zbliżającymi się wyborami, ale uznaniem dla misji i działalności uniwersytetu.

Oczywiście nie zabrakło również władz  i przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji  i organizacji pozarządowych. 

     Na dużym ekranie wszystkich witała specjalnie przygotowana  plansza, a kiedy prowadzący uroczystość Wiceprezes Świdnickiego UTW – Marian Wilczyński zaprosił zebranych do odśpiewania „Gaudeamus” – salę wypełnił nawet dość gromki i całkiem ładny śpiew. Następnie na scenie pojawiła się  Krystyna Lasek  –  Prezes ŚUTW, w duecie z prowadzącym, powitała  Gości i wszystkich zebranych.  Szczególnie  ciepłe słowa  powitania usłyszeli „pierwszaki”, czyli nowo przyjęci członkowie stowarzyszenia. W swoim wystąpieniu Pani Prezes przybliżyła ideę oraz działalność i zamarzenia naszego uniwersytetu.

Nowym punktem inauguracji było ślubowanie studenckie.  Rota ślubowania została przez J. Starka (ze szlifem K. Lasek) tak ułożona, że mogli je złożyć wszyscy słuchacze – i nowo przyjęci, i starsze roczniki.

Tekst ślubowania jest następujący:

 

„Będąc  członkiem wspólnoty akademickiej Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  uroczyście ślubuję:

– zdobywać wiedzę i umiejętności 

– rozwijać sprawność fizyczną 

– pielęgnować przyjaźnie i więzi koleżeńskie 

– przestrzegać Statutu  i tradycji  uniwersyteckich 

– dzielić się życzliwością,  emanować optymizmem i pogodą ducha”.

 

 Miejska Biblioteka Publiczna i Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku byli organizatorami konkursu literackiego pt. „Ocalić od zapomnienia”. Osoby biorące udział w tym konkursie mieli napisać w dowolnej formie literackiej swoje pierwsze lata na Ziemi Świdnickiej. Dlatego też przedstawicielka Miejskiej Biblioteki Publicznej, wspólnie z Prezes Świdnickiego UTW a przede wszystkim z panem Senatorem Stanisławem Jurcewiczem – fundatorem głównej nagrody, wręczyli ją oraz wyróżnienia laureatom konkursu.

 

 Porządnie zorganizowana inauguracja nie może odbyć się bez wykładu inauguracyjnego. W tym roku wykład, po tytułem „100 i więcej lat aktywności”  wygłosiła pani Jolanta Szwalbe. W znacznej mierze oparty był on na zebranych cytatach i sentencjach, który to zbiór w formie książki był, po zakończeniu uroczystości, do kupienia. Muszę przyznać, że wykład był niezwykle ciepły, przykuwający uwagę, a zarówno treść jak i pełna autentyczności forma przekazu, emanowały  i zarażały entuzjazmem, radością życia. 

 Goście, którzy zabierali głos, bez szablonowej kurtuazji, nie szczędzili słów uznania dla działalności Uniwersytetu oraz składali serdeczne życzenia. 

 

Część artystyczna uroczystości inauguracyjnej to wspaniały spektakl pt: „Od czarodziejskiej różdżki do komutera czyli baśń o śpiącej królewnie Gryzeldzie”. Autorką scenariusza była Teresa Cora, która również we współpracy ze swoim asystentem – Wandą Karaśkiewicz – ten spektakl wyreżyserowała.

Na zaprezentowaną sztukę można patrzeć w różnych aspektach. Na pewno była ona efektem wielkiej pracy i zaangażowania Teresy Cory, Wandy Karaśkiewicz i Grażyny Kozmowskiej. Ale była ona równiez wyrazem wysokiego, i coraz wyższego poziomu  gry aktorskiej członków grupy teatralnej. Nie sposób było nie zwrócić uwagi na świetną scenografię i wspaniałe stroje. Ale mnie szczególnie podobało się, ze sceanrzystka i reżyserka chciała coś głębszego, chociaz w dość luźnej formie, wyrazić, przekazać nam konkretne przesłanie. Oczywiście moje serce ucieszył udział dziewczyn i Leszka  z mojej grupy wokalnej.

Generalnie można powiedzieć jedno: bardzo DZIĘKUJEMY i wyrażamy nasze UZNANIE!

 

Na zakończenie spektaklu, na ekranie pojawiła się niespodzianka dla wszystkich, a mam nadzieję, że miła dla scenarzystki, duetu reżyserskiego i  wszystkich występujących w sztuce. Była to bowiem prezentacja multimedialna z nazwiskami wszystkich twórców i uczestnikóW spektaklu. Żywiołowe reagowanie na pojawiające sie na ekranie nazwiska  było wspaniałe. 

Końcowym elementem było zaproszenie wszystkich na kawę i słodki poczęstunek.

… a teraz czeka nas kolejny rok pracy, ale głowa do góry, wszak JESIEŃ ŻYCIA – WIOSNĄ ŻYCIA!

=========

Tradycyjnie informuję, że aby zobaczyć pozostałe zdjęcia, wystarczy kliknąć na dowolne z poniższych.

 

Pozdrawiam

Jan Starek

===========

Po uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego, Prezes Świdnickiego UTW  Krystyna

Lasek wystosowała list gratulacyjny, który można przeczytać >>> tutaj

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00