to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00

Spotkanie literackie dot. Stanisława Lema – pisarza, filozofa, futurologa oraz krytyka

    „Zadanie publiczne „SENIORZY AKTYWNI W KULTURZE” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Świdnica, reprezentowanej przez Beatę Moskal-Słaniewską – Prezydent Miasta Świdnicy”  

==============================================================================================

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Lema, tym samym honorując wybitnego pisarza science-fiction, przedstawiciela fantastyki naukowej, futurologa, prozaika i felietonistę. Twórczość Stanisława Lema zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym pisarzem polskim, jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy.

Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku  włączył się w tę inicjatywę inaugurując realizację projektu pn. „Seniorzy aktywni w kulturze” właśnie od spotkanie literackiego poświęconego  życiu i twórczości Stanisława Lema. Prezes ŚUTW Wiesław Łabęcki otwierając spotkanie, przybliżył zebranym sylwetkę tego  wielkiego pisarza.   Spotkanie to odbyło się przy współpracy i udziale młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy po kierunkiem pani Ireny Szymaniak.  Ze strony Uniwersytetu, w część literacką,  najbardziej zaangażowała  się grupa teatralna UTWorki pod kierownictwem Teresy  Cory. To właśnie członkowie tej grupy przedstawiali różne aspekty twórczości Stanisława Lema, a uczniowie uzupełniali je, pięknie czytając fragmenty wybranych książek. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć m.in. na czym polegał w twórczości Lema: realizm, groteska, dyskursywność, apokryfy, fiasko (czyli pesymizm), obsesje lub na czym polegała odwaga fabularna i gatunkowa brawura w jego kryminałach.

Okazuje się, że literatura potrafi łączyć pokolenia, a dowodem na to jest pomysł na kolejne spotkanie  i obietnica dalszej współpracy.

======

Dla przypomnienia:

Stanisław Herman Lem urodził się 13 września 1921 we Lwowie, zmarł w Krakowie 27 marca 2006 r. Był pisarzem, filozofem i futurologiem, przewidującym i prognozującym przyszłość. Debiutował książką w 1951 r. pt. „ Astronauci”. Jest najczęściej tłumaczonym pisarzem polskim. Kandydował do literackiej nagrody Nobla. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę i pierwszego polskiego satelitę naukowego. Ukończył medycynę, ale nie pracował jako lekarz. Z 1987 r. jest jego ostatnia powieść „Fiasko” o pionierskim locie do innych gwiazd i próbie kontaktu z pozaziemską cywilizacją. Pisał też krótkie opowiadania. Książki, opowiadania i pomysły Stanisława Lema stanowiły podstawę wielu adaptacji filmowych, jednak był znany z krytycznego do nich podejścia (wyjątkiem jest Przekładaniec z Bogumiłem Kobielą w roli głównej, do którego pisał scenariusz i którego powstawanie pilnie śledził). Pisarz to pasjonat m.in. narciarstwa i motoryzacji. Znał łacinę, niemiecki, francuski, angielski, ukraiński, rosyjski. Pracę rozpoczynał codziennie około godziny 4 nad ranem.

 

 

 

Informacje

KRS  0000275666

 

biuro i kasa czynne 

we wtorki i środy 
w godz. 10.00 – 14.00

 nr konta ŚUTW
97 2030 0045 1110 0000 0140 6120

Nasi partnerzy

to przestrzeń dla ludzi
  • aktywnych
  • twórczych
  • chcących się rozwijać

ul. Rynek 39 pok. 26
w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw
58-100 Świdnica

Prezes   513 005 811

sutw.swidnica@gmail.com

biuro i kasa czynne we wtorki i środy w godz. 10.00 – 14.00