To była sentymentalna podróż. Część grupy podróżującej do Wilna jechała, aby oprócz zwiedzania miasta, spotkać się tutaj z rodziną i krewnymi. Tam są ich korzenie. Wzruszenie udzielało się wszystkim, zwłaszcza gdy staliśmy nad grobem matki i serca Józefa Piłsudskiego. Nie opuszczało nas, kiedy odwiedzaliśmy dzieci ze szkoły w Jęczmieniszkach i Trokach. Wszędzie niezwykle serdecznie nas witano, a występy uczniów tych szkół dały nam odczuć, jak mocna jest więź Polonii z Ojczyzną.
Wyjazd do Pikieliszek – letniej rezydencji marszałka Józefa Piłsudskiego, na dożynki regionalne i spotkanie przedstawicieli władz Ambasady RP na Litwie oraz pani Marii Rekść – mera Wilna, łącznie z Polakami mieszkającymi w zaprzyjaźnionym okręgu, były niezapomniane. Nasi gospodarze przeszli samych siebie, otaczając nas staropolską gościnnością.
Wilno – zachwyt nad tym miastem był ogromny. To miasto ma duszę. Choć jest po części nowoczesne, to przede wszystkim nasycone duchem przeszłości. W Wilnie jest ponad 40 kościołów. Różnorodność wież i kopuł jest niesamowita. Część kościołów została odrestaurowana i piękno tych wnętrz każdego zachwyca. Pozostałe mają w sobie tę magię przeszłości, która przypomina nam minioną epokę. Kaplica Ostrobramska mieści, uznawany za cudowny, obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, a jego kult sięga XVII wieku. Ostra Brama stała się miejscem pielgrzymek wiernych z Polski i Litwy. Uznana została za jedno z najważniejszych sanktuariów.
Wileńska Starówka została wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.
Na dalszej drodze był przed nami Kierniów – pierwsza stolica Litwy. Następnie – przejazd do geograficznego środka Europy, pamiątkowe zdjęcia i certyfikat.
Zamek w Trokach – pięknie położony na wyspie – to dawna rezydencja Wielkiego Księcia Witolda.
W pięknej scenerii odbyliśmy wycieczkę statkiem wokół wyspy.
Na koniec pojechaliśmy do miejscowości Studnienicze. Tam, na wyspie, jest sanktuarium, gdzie na pielgrzymce przebywał Jan Paweł II.
Wracaliśmy do Świdnicy zintegrowani i bardzo zadowoleni z przeżycia wspaniałej przygody.
Tym wierszem wpisaliśmy się do księgi pamięci w szkole w Jęczmieniszkach;
Litwo – Ojczyzno Wieszcza
Ty jesteś jeszcze lepsza,
Niż mówił nam poeta.
Ty jesteś jak podnieta,
Jak wyśnione marzenie
Jak wiosny pierwsze tchnienie.
Cudowna i bogata
I taka cała w kwiatach.
A my, przyjezdni goście,
Czujemy się radośnie,
Bo mamy w swej pamięci
Obrazy z lat dziecięcych,
Gdy wiersze Mickiewicza,
Rumieniły nam lica!
Wanda Karaśkiewicz